fbpx
Ile trwa budowa domu? – od wbicia łopaty do przeprowadzki

Ile trwa budowa domu? – od wbicia łopaty do przeprowadzki

Realizacja Jesion Inwestycje Budowlane

Poznaj 3 warunki zwiększające szanse na wybudowanie domu w wyznaczonym terminie

Budowa tradycyjnego domu o przeciętnym metrażu jest trochę jak oczekiwanie na narodziny dziecka. W naszej firmie śmiejemy się, że to takie „donoszenie domku”, bo – podobnie jak ciąża – średnio trwa 9 miesięcy. Poniżej opisujemy, ile czasu zajmują poszczególne etapy budowy, od wbicia łopaty do pierwszej nocy w całkowicie wykończonym domu. Podpowiadamy też, co robić (i czego nie robić), żeby zmieścić się w wyznaczonym terminie.

Ile trwa budowa domu? Drugie pytanie – Ile kosztuje budowa domu? – które zadajcie najczęściej. Internet jest pełen historii ludzi budujących swoje domy latami, więc można przyjąć, że górna granica praktycznie nie istnieje. Jednak spokojnie da się określić minimalny czas niezbędny do tego, by na pustym placu powstał gotowy na przyjęcie mieszkańców mniej więcej 200 m² dom jednorodzinny. To średnio 9 miesięcy. Ale pod kilkoma warunkami. Jakimi?

1. Budowa w systemie zleconym

Budowa zlecona wyspecjalizowanej firmie budowlanej to podstawowy warunek, który musi być spełniony, aby dom powstał w optymalnie krótkim czasie. Jeśli chcesz budować w tzw. systemie gospodarczym, prawdopodobieństwo ukończenia domu w terminie 9 miesięcy jest właściwie nierealne.

Samodzielne wznoszenie i wykończenie domu wymaga przede wszystkim znajomości całego procesu technologicznego, zatem najpierw musisz znaleźć czas, żeby zgłębić to zagadnienie. Zlecając całość prac jednej, profesjonalnej ekipie budowlanej, powyższa kwestia przestają być Twoim problemem – po prostu spokojnie czekasz na efekt końcowy i masz prawo wymagać zachowania terminów. Dodatkowo masz również możliwość zaoszczędzić aż 15% na podatku VAT od materiałów budowlanych, jeśli na fakturze będą rozliczone wspólnie z robocizną i ujęte jako jedna pozycja.

2. Harmonogram robót

Harmonogram robót to kolejny element, który warunkuje ukończenie budowy domu w zakładanym czasie. Jest to dokument, w którym kierownik budowy rozpisuje terminy poszczególnych etapów budowy i umieszcza przypadający na nie zakres prac. Według harmonogramu można wyliczyć koszty budowy, czyli sporządzić kosztorys. Jest trochę jak dobra mapa, która wyznacza drogę do celu – warto ją mieć, by nie zabłądzić i móc cały czas kontrolować obrany szlak.

3. Przestrzeganie założeń projektowych

Z doświadczenia wiemy, że brak dyscypliny na tym polu może skutecznie „zdemolować” przyjęty harmonogram prac i odsunąć w czasie termin oddania domu.  Każda zmiana w projekcie pociąga za sobą nieplanowane przestoje w robotach (wynikające np. z oczekiwania na dostawę innych niż pierwotnie założono materiałów) i najczęściej wiąże się również ze wzrostem kosztów, które mogą zachwiać budżetem inwestora. Staranie się o kredyt lub inne dodatkowe wsparcie finansowe, to kolejne uciekające tygodnie. Niestety nie da się budować szybko i sprawnie bez pieniędzy.

I trymestr budowy domu – etap „surowy”

Pierwszy etap budowy, który w naszej firmie nazywamy surowym, obejmuje tzw. etap zero do stanu surowego otwartego. Dobrze zorganizowana, profesjonalna ekipa budowlana potrzebuje na niego średnio 3 miesiące, przy czym sam stan zerowy trwa maksymalnie 1 miesiąc i obejmuje m.in. takie czynności jak:

  • organizacja – m.in. montaż tymczasowego ogrodzenia, usługi geodety, wyrównanie terenu;
  • przygotowanie wykopu – usunięcie warstwy humusu i wykonanie wykopu (przy użyciu specjalistycznego sprzętu trwa 2 dni, kopanie ręczne zajmuje tydzień);
  • wykonanie przyłączy – rozprowadzenie instalacji poziomej;
  • postawienie i zaizolowanie fundamentów (lub płyty fundamentowej).

Pozostały czas przypada na doprowadzenie domu do stanu surowego otwartego. Prace obejmują m.in.:

  • wymurowanie i izolację poziomą ścian zewnętrznych i wewnętrznych nośnych oraz kominów;
  • całkowite wykonanie stropów – szalowanie, zbrojenie, betonowanie;
  • montaż więźby dachowej;
  • położenie dachu – zaizolowanie i ocieplenie.

W pierwszych 3 miesiącach mieszczą się również niezbędne przerwy technologiczne, tj. czas potrzebny na pielęgnację stropu oraz trwająca 14 dni obowiązkowa przerwa przed montażem więźby dachowej.

Etap surowy - wznoszenie budynku

Etap surowy – od wykopu po stan surowy otwarty przy sprawnej organizacji, utrzymaniu założeń projektowych i przestrzeganiu harmonogramu nie powinien trwać dłużej niż 3 miesiące.

II trymestr budowy domu – od stanu surowego po deweloperski

Najczęściej w czwartym miesiącu budowy przystępujemy do „zamykania” budynku. Na tym etapie wstawiane są okna i drzwi zewnętrzne, rozprowadzane są wszystkie instalacje, m.in. ogrzewanie, elektryka i hydraulika, tynkuje się ściany i wylewa podłogi. Stawiane są ścianki działowe, układa się pokrycie dachowe, a elewacja nabiera ostatecznego kształtu.

Całość prac trwa mniej więcej 3 miesiące wraz z koniecznymi przerwami technologicznymi – niezbędnymi, aby tynki i wylewki należycie wyschły. W naszej firmie – mimo że korzystamy z najnowszych rozwiązań technologicznych i opieramy się na nowoczesnych standardach budowlanych – przestrzegamy starej zasady, która zaleca, by nie przyspieszać sztucznie procesu dosychania tynków (np. poprzez zastosowanie osuszaczy powietrza), ponieważ może to powodować powstawanie mikrorys i pęknięć, które osłabiają powierzchnię, sprawiając, że staje się ona niepewnym gruntem pod dalsze wykończenie wnętrza domu.

III trymestr budowy domu – roboty wykończeniowe

Ostatnie 3 miesiące są przeznaczone na doprowadzenie domu do stanu pod klucz. Montuje się podłogi (glazura, parkiety, panele, wykładziny), maluje i tapetuje ściany, zakłada armaturę, instaluje kuchnię wraz ze sprzętem AGD oraz wykonuje inne trwałe zabudowy meblowe, aby na koniec móc wprowadzić meble i samych domowników.

Warto podkreślić, że na tym etapie szczególnie ważne jest odpowiednio wczesne zaplanowanie zamówień i dostaw materiałów wykończeniowych, sprzętów oraz mebli. Doświadczone firmy dysponują wiedzą, a także dojściami do dostawców, dzięki którym prace wykończeniowe mogą przebiegać płynnie, bez przestojów wynikających z oczekiwania na dostarczenie np. parkietu, wybranej glazury lub kuchni (oczywiście pod warunkiem utrzymania wszystkich założeń projektowych).

Prace wykończeniowe - budowa domu

Ostatni etap budowy domu to prace wykończeniowe – nie potrwa dłużej niż 3 miesiące, jeśli nie odejdziemy od założeń projektowych.

Pozdrawiamy
Zespół firmy Jesion

Umów się na bezpłatną konsultację  » Kontakt