fbpx
Ile kosztuje budowa domu? Nie tak dużo, jak myślisz!

Ile kosztuje budowa domu? Nie tak dużo, jak myślisz!

Realizacja Jesion Inwestycje Budowlane

Szybkie spojrzenie na koszty budowy standardowego domu jednorodzinnego

Ile kosztuje budowa domu? Mamy jedną, bardzo konkretną odpowiedź dla wszystkich, którzy są po prostu ciekawi, jakim trzeba dysponować budżetem, by móc myśleć o zamieszkaniu we własnym domu, uwzględniając tylko jedno założenie: to ma być standardowa budowa w tradycyjnej technologii – bez kosmicznych rozwiązań, szklanych pakietów i designerskich gadżetów.

Ile kosztuje budowa domu? To pytanie często słyszymy od naszych klientów, choć, co ciekawe, rzadko spodziewają się oni usłyszeć jednoznaczną odpowiedź, bez konieczności czynienia 17 tysięcy założeń. Dlatego często są oni szczerze zdziwieni, gdy podajemy im jednoznaczną kwotę, od której można zacząć myśleć o zamieszkaniu w wolnostojącym, funkcjonalnym i eleganckim domu. Jest wiele osób, które chcą znać przybliżone koszty takiej inwestycji po to, by móc w ogóle rozstrzygnąć, czy lepiej kupić mieszkanie czy jednak budować dom.  Na tym etapie większość z nich nie ma wybranego konkretnego projektu, trudno więc oczekiwać, że będą zorientowani we wszystkich rozwiązaniach, które chcieliby zastosować. Takie detaliczne informacje są absolutnie niezbędne do precyzyjnego oszacowania budżetu, do wstępnego rozeznania – na szczęście nie są konieczne. No to, ile w końcu to kosztuje?

3,7 tysiąca za m² domu pod klucz?

Średnio 3,7 tys. zł brutto trzeba zapłacić za m² wygodnego i całkiem ładnie urządzonego parterowego domu jednorodzinnego. Na podstawie kilkunastoletniego doświadczenia i kilkudziesięciu wybudowanych domów możemy zapewnić, że taka cena za m2 gotowego do zamieszkania lokalu jest jak najbardziej realna. I nie mówimy tu o budowaniu w systemie gospodarczym z użyciem najtańszych materiałów, ale o budowie w całkowicie zleconym systemie, w oparciu o standardowe rozwiązania ze średniej półki.

Czego możesz się spodziewać za 3,7 tys.?

Całkiem sporo, choć nie oczekuj fajerwerków. Jeśli zależy Ci na funkcjonalności, standardowym komforcie i uniwersalnej elegancji, spokojnie dasz radę zamknąć się w tej cenie (naturalnie bez działki – ceny ziemi są tak zróżnicowane, że nie ma sensu próba wyciągania średniej, dlatego w naszej kalkulacji skupiamy się wyłącznie na cenie za materiały i robociznę; wycena nie obejmuje również kosztów projektu, przygotowania niezbędnej dokumentacji oraz usług geodety i geologa/geotechnika).

Przeczytaj także: VAT 8% zamiast 23%? Kiedy możesz rozliczyć budowę i remont według preferencyjnej stawki VAT.

Ile za stan surowy zamknięty?

Przygotuj się, że blisko połowę z planowanego budżetu pochłonie budowa do stanu surowego zamkniętego, tzn. za jakieś 1700 zł/m² dom będzie miał:

 • zaizolowane fundamenty,
 • ściany i kominy,
 • stropy, schody i balkony (jeśli są przewidziane),
 • dwuspadowy dach,
 • okna i drzwi, a nawet bramę do garażu, gdy znajduje się on w bryle budynku.

Generalnie dysponując takimi pieniędzmi:

 • możesz spokojnie wybierać pomiędzy płytą fundamentową a tradycyjnymi ławami,
 • do budowy użyjesz cegły ceramicznej,
 • dach wykonasz z prawdziwej dachówki, a nie tańszej blachodachówki (uciążliwej w użytkowaniu, zwłaszcza podczas deszczu),
 • wstawisz 3-szybowe okna (które w tej chwili uchodzą już za standard),
 • będziesz miał bardzo przyzwoite (tzn. takie, które kosztują około 3 tys. zł) drzwi wejściowe,
 • wszystkie prace, łącznie z organizacją przed budową, wykona firma budowlana.
Osadowienie budynku - doprowadzenie do stanu surowego zamkniętego

W tradycyjnym budownictwie jednorodzinnym średnio niemal połowę wszystkich kosztów inwestycji pochłania posadowienie budynku i doprowadzenie go do stanu surowego zamkniętego.

Ile za dom w stanie deweloperskim?

W domu w stanie surowym zamkniętym mieszkać się jeszcze nie da. Na wykończenie go do stanu deweloperskiego będziesz musiał przeznaczyć około 1000 zł na każdy m².
Za tę kwotę:

 • możesz sobie pozwolić na ocieplenie z wełny mineralnej (rozwiązanie lepsze od styropianu);
 • wykończysz tynkiem silikatowym elewację;
 • rozprowadzisz instalacje – wod-kan, elektryka, multimedia;
 • zamontujesz instalację grzewczą – piec centralnego ogrzewania na paliwo płynne (ewentualnie powietrzna pompa ciepła) + ogrzewanie podłogowe. Uwaga! Ogrzewanie z rekuperacją oraz gruntowa pompa ciepła podnoszą znacząco cenę budowy domu;
 • będziesz miał standardowe wylewki (miksokret) oraz tynki cementowo-wapienne lub gipsowe na ścianach i sufitach;
 • zainstalujesz parapety wewnętrzne z dobrej jakości PCV oraz aluminiowe parapety zewnętrzne;
 • wszystko robi za Ciebie ekipa budowlana.

Ile kosztuje wykończenie domu pod klucz?

Z naszej kwoty 3,7 tys. na m² do dyspozycji pozostał jeszcze 1000. Mało? Rzeczywiście to niedużo, ale wystarczająco, aby funkcjonalnie urządzić i wyposażyć miejsce do życia. Pod warunkiem oczywiście, że nie planujesz toalet lub krzeseł sygnowanych nazwiskiem dajmy na to Philippa Starck’a lub innego kultowego projektanta-artysty. W przypadku domu o powierzchni 100 m² mówimy o budżecie wynoszącym 100 tys. zł, więc w gruncie rzeczy jest się czym rządzić.

Zawsze najdroższe jest wykończenie łazienek i kuchni. W standardowym polskim domu jednorodzinnym znajduje się większa łazienka, mniejsze pomieszczenie z prysznicem i WC oraz kuchnia. Żeby były kompletnie wyposażone i porządne (choć nie luksusowe!), trzeba przyjąć, że ich koszt będzie się kształtował na poziomie około 1500 zł za m² łazienki i około 2300 za m² kuchni. Zatem tylko te pomieszczenia pochłoną około 1/3 z całej kwoty. Za resztę budżetu spokojnie:

 • pomalujesz ściany dobrej jakości farbą,
 • zamontujesz oświetlenie (średnia półka cenowa),
 • położysz drewniany parkiet w salonie,
 • położysz panele lub wykładzinę dywanową w sypialniach,
 • kupisz przyzwoite meble – stół, krzesła, szafy, komody, biurko, łóżka, materace itp.,
 • założysz drzwi wewnętrzne,
 • kupisz telewizor,
 • opłacisz robociznę ekipy budowlanej, więc nic nie musisz robić samodzielnie.
Wykończenie domu a koszty z tym związane

Wykończenie domu do przeciętnego standardu, z użyciem solidnych materiałów i sprzętów ze średniej półki cenowej, to wydatek około 1000 zł/m2. Przeciętnie ponad 1/3 tej kwoty pochłania samo wykończenie oraz wyposażenie kuchni oraz łazienek.

Budowa własnego domu to zawsze wyzwanie i stosunkowo skomplikowane przedsięwzięcie wymagające szczegółowego planu, doskonałej organizacji i nakładów finansowych, które dla laików często wydają się trudne lub wręcz niemożliwe do oszacowania nawet w przybliżeniu. Perspektywa uciążliwych formalności, nieprzewidzianych wydatków, kompromisów i wyrzeczeń sprawia, że wielu Polaków własny, wolnostojący domek pozostawia na zawsze w sferze marzeń. Tymczasem, jak pokazaliśmy, prawda o finansowych kosztach budowy domu nie jest aż tak przerażająca. Przy rzetelnym planowaniu i dobrym wyborze firmy budowlanej masz szansę zamieszkać w miłym i porządnym domu, dysponując budżetem w zasięgu przeciętnego, pracującego Polaka.

Pozdrawiamy
Zespół firmy Jesion

Skontaktuj się z Nami  » Kontakt