fbpx
Jak wybrać projekt domu jednorodzinnego? Budowa domu krok po kroku

Jak wybrać projekt domu jednorodzinnego? Budowa domu krok po kroku

Realizacja Jesion Inwestycje Budowlane

Budowa domu krok po kroku: projekt domu jednorodzinnego – z katalogu czy indywidualny?

Masz już działkę budowlaną, na której planujesz postawić dom. Co dalej? Teraz czeka Cię znacznie trudniejszy wybór. Od niego zależy, czy Ty i Twoja rodzina zamieszkacie w wygodnym domu, w którym będziecie czuć się dobrze. Podpowiadamy, jak wybrać projekt domu jednorodzinnego.

Nie bez kozery mówi się, że dopiero budując po raz trzeci, mamy szansę wznieść dom idealny… Ale kogo na to stać? W polskich warunkach budowa własnego domu jest najczęściej największą i jedyną inwestycją życia. I dlatego warto zrobić wszystko, żeby ustrzec się błędów, które w późniejszym czasie mogą okazać się trudne, kosztowne lub w ogóle niemożliwie do usunięcia. Wiele osób nie umie sprecyzować swoich potrzeb, a często nawet nie do końca jest ich świadoma. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy stawiają dom po raz pierwszy. Zatem zanim sięgniesz po katalog z gotowymi projektami lub udasz się do architekta, zastanów się dobrze, czego tak naprawdę oczekujesz.

Czy wiesz, czego chcesz?

Pierwszym krokiem jest właściwe rozpoznanie własnych potrzeb. Weź kartkę papieru i, przechodząc kolejno przez wszystkie pomieszczenia, zapisz, jakie są Twoje wyobrażenia o nich i jak chciałbyś spędzać w nich czas. Przeanalizuj styl życia swojej rodziny, weź pod uwagę wszelkie przyzwyczajenia, nawyki; to, co sprawia Wam przyjemność i może ułatwić codzienne funkcjonowanie. Zastanów się, w jaki sposób dom może odpowiadać na potrzeby Twojej rodziny.

Wiele osób swoje wyobrażenia o własnym domu ogranicza do jego wyglądu zewnętrznego, a przynajmniej na nim w głównej mierze się koncentruje. – Dom parterowy, z płaskim dachem, wielkimi oknami i drewnem na elewacji. Ma być nowocześnie! – Oczywiście dobrze jest wiedzieć, co się nam podoba. Jednak w przypadku poszukiwania projektu domu, który ma spełniać nasze oczekiwania, to nie elewacja odgrywa główną rolę, a jego układ funkcjonalny. I właśnie od rozkładu pomieszczeń rozpoczyna się proces projektowy. Dopiero gdy już wiemy, jak ma wyglądać wnętrze domu, możemy przystąpić do obudowywania go ścianami.

Po co taka analiza? Jeśli nie wyobrażasz sobie poranka bez szybkiego prysznica, raczej nie będziesz patrzył na projekty, w których kabina prysznicowa jest umieszczona w gościnnej łazience na parterze, ale dopilnujesz, aby znalazła się jak najbliżej Twojej sypialni (chyba, że jesteś fanem porannych biegów po schodach). Chcesz mieć widok z salonu na ogród? Zadbasz, żeby nie był niczym przesłonięty i żeby można go było podziwiać, siedząc na kanapie. A może często gotujesz wspólnie z przyjaciółmi? Wówczas zwrócisz uwagę na odpowiednio dużą kuchnię z funkcjonalną wyspą. A Twoje dzieci? Odrabiają lekcje w swoim pokoju, czy raczej przy kuchennym stole w centrum rodzinnego życia? Teraz rozumiesz, dlaczego po prostu musisz to wszystko wiedzieć wcześniej…

Gotowy znaczy typowy…

Wiesz już, mniej więcej, czego Ci potrzeba. Zaczynasz poszukiwania. Zapewne rozważasz zakup projektu gotowego, ponieważ to rozwiązanie wydaje się tańsze od zlecenia projektu indywidualnego. Poza tym ma szereg innych zalet, do których niewątpliwie można zaliczyć:

 • możliwość wyboru spośród setek propozycji,
 • możliwość obejrzenia planów, rzutów i wizualizacji domu jeszcze przed zakupem projektu,
 • krótszy czas oczekiwania na dokumentację projektową,
 • możliwość dokonania modyfikacji w projekcie wnętrza i elewacji, tak by nadać mu bardziej zindywidualizowany charakter,
 • sprawdzone w praktyce rozwiązania technologiczne i funkcjonalne.

Niestety są też wady… Nie bez przyczyny projekty gotowe określa się mianem typowych. Proponowane w nich rozwiązania funkcjonalne i technologiczne są wręcz do bólu przewidywalne i skrojone na miarę ogólnych potrzeb przeciętnego inwestora. Oczywiście przy odrobinie szczęścia masz szansę znaleźć projekt, który nie tylko spełni Twoje oczekiwania (choć raczej nie licz na, np. zsyp bielizny z łazienki bezpośrednio do pralni), lecz także będzie zawierał ciekawe detale architektoniczne. Jednak w większości przypadków w gotowych projektach spotkasz się z utartymi i ciągle powielanymi schematami, które wprawdzie są wypróbowane, ale niekoniecznie sprawdzą się w przypadku Twoich potrzeb.

Katalogowe projekty domów jednorodzinnych

Katalogowe projekty domów jednorodzinnych opierają się na sprawdzonych technologiach oraz powtarzalnych układach funkcjonalnych. Jednak najczęściej brakuje im swoistego architektonicznego wyrafinowania – elementu, który dodawałby oryginalnego charakteru i nadawał nieruchomości unikatową tożsamość.

Generalnie problem z projektami gotowymi jest taki, że są to koncepcje, które nie uwzględniają kontekstu – powstają bez konkretnej lokalizacji i dla nieokreślonych właścicieli. A przecież dobra architektura musi nawiązywać do otoczenia i powinna odnosić się do konkretnych potrzeb i charakteru mieszkańców. Ten kontekst częściowo zostaje nadany w procesie adaptacji.

Adaptacja – słowo klucz

Adaptacja to w przypadku gotowych projektów domów jednorodzinnych słowo klucz. Trzeba ją przeprowadzić i jest to usługa płatna dodatkowo.

Dokumentacja projektu budowlanego wymagana do uzyskania pozwolenia na budowę, składa się de facto z trzech projektów: architektonicznego, konstrukcyjnego i instalacyjnego oraz z koncepcji zagospodarowania działki.

Kupując typowy projekt, tak naprawdę kupujemy tylko koncepcję architektoniczną – resztę trzeba dostosować do planów miejscowych/warunków zabudowy, warunków wodno-gruntowych i czynników pogodowych charakterystycznych dla danego obszaru (projekt konstrukcji fundamentu i dachu oraz wszystkich instalacji) lub stworzyć od początku (koncepcja zagospodarowania działki).

Kompleksową adaptację rzadko przeprowadzają autorzy projektów. Zazwyczaj inwestor sam musi znaleźć architekta (a to bywa trudne, bo architekci często nie chcą pracować na gotowych projektach i ponosić za nie odpowiedzialności) i branżowców od konstrukcji oraz instalacji, którzy jej dokonają. Koszt adaptacji sięga ceny zakupu typowego projektu, a często nawet ją przewyższa (w skrajnych przypadkach nawet czterokrotnie). Jeśli do tego dołożymy większe zmiany w koncepcji architektonicznej (nie są obowiązkowe, ale – z perspektywy przyszłych mieszkańców – często niezbędne), cena zaczyna zbliżać się do kosztów projektu indywidualnego…

Projekt domu jednorodzinnego na indywidualne zamówienie

Jeżeli działka, którą dysponujesz ma nieregularny lub nieproporcjonalny kształt, jest zlokalizowana na skarpie lub wzgórzu albo wjazd na nią jest umiejscowiony od zachodu lub południa – najlepiej od razu zgłoś się do architekta, który od początku do końca opracuje kompletny projekt, ściśle dopasowany do warunków, otoczenia i Twoich potrzeb. Jak już wcześniej pisaliśmy, w katalogach znajdziesz domy odpowiadające typowym i prostym warunkom, których adaptacja najczęściej wymaga i czasu, i nakładów finansowych. Czasem zdarza się też, że w ogóle jest niemożliwa.

Ale nie tylko trudne warunki terenu przemawiają za tym, abyś poważnie rozważał indywidualny projekt domu jednorodzinnego. Spójrz, jakie jeszcze zalety ma takie rozwiązanie:

 • otrzymujesz kompletną dokumentację budowlaną obejmującą projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt zagospodarowania działki, który jest podstawą do wydania pozwolenia na budowę;
 • zlecając indywidualne opracowanie koncepcji architektowi, masz znacznie większe szanse na wykorzystanie wszystkich atutów terenu lub zniwelowanie jego wad niż w przypadku projektu typowego;
 • możesz oczekiwać, że projekt będzie odpowiadał na Twoje potrzeby i stanowił spójny element otoczenia;
 • jako inwestor masz kontrolę nad procesem projektowym oraz wpływ na kształt i rodzaj wszystkich elementów projektu Twojego domu;
 • projekty indywidualne są „jednorazowego użytku” (z tzw. prawem jednokrotnego wykonania) – masz gwarancję, że Twój dom będzie jedyny w swoim rodzaju i nikt nigdzie nie wybuduje identycznego;
 • od początku wiesz, ile będzie Cię kosztowała pełna dokumentacja projektowo-budowlana – w przeciwieństwie do projektów typowych, gdzie kosztów adaptacji i sporządzania dodatkowych dokumentów nie można dokładnie oszacować. Nierzadko ogólna cena projektów typowych jest porównywalna lub tylko w niewielkim stopniu niższa od projektów na indywidualne zamówienie.
Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych

Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych to nie tylko płaskie dachy i ogromne przeszklenia, to przede wszystkim projektowanie uwzględniające kontekst – otoczenie, funkcje i indywidualny charakter mieszkańców.

Zatem jak wybrać projekt domu jednorodzinnego? Kiedy zdecydować się na projekt typowy, a kiedy lepiej zamówić indywidualną koncepcję architektoniczną? Zidentyfikuj swoje potrzeby i oczekiwania, a następnie na ich podstawie przeanalizuj wszystkie za i przeciw obu rozwiązań. Pamiętaj, że dobrze zaprojektowany dom powinien odzwierciedlać potrzeby i nawiązywać do charakteru właścicieli oraz wtapiać się w swoje otoczenie. Zdecyduj, czy cena projektu jest tym czynnikiem, który powinien determinować Twój wybór – to zaledwie ułamek globalnych kosztów budowy domu, a w grę wchodzi oszczędność lub dodatkowy wydatek rzędu kilku tysięcy.

Pozdrawiamy i życzymy udanych wyborów.
Zespół firmy Jesion

Skontaktuj się z Nami  » Kontakt