fbpx
Podłogówka vs. klasyczne grzejniki konwekcyjne – ogrzewanie do domu jednorodzinnego

Podłogówka vs. klasyczne grzejniki konwekcyjne – ogrzewanie do domu jednorodzinnego

Realizacja Jesion Inwestycje Budowlane

Porównanie wad i zalet ogrzewania podłogowego z tradycyjnymi kaloryferami

Jakie ogrzewanie wybrać do domu jednorodzinnego? Podłogowe czy konwencjonalne? A jeśli podłogowe, to które: wodne czy elektryczne? Przedstawiamy plusy oraz punktujemy minusy tych trzech rozwiązań, a na koniec wskazujemy swój typ.

Instalację grzewczą powinno się planować już na etapie projektowym. Niby jest to oczywiste, jednak doświadczenie w tej branży nauczyło nas, że nie do końca. Są inwestorzy, którzy decyzję o tym, jak rozprowadzać ciepło podejmują dopiero na etapie budowy i – jeśli wybiorą podłogówkę – to zazwyczaj wiąże się to z koniecznością wyrównywania wysokości podłóg do jednego poziomu oraz ze zmianą sposobu izolacji i przygotowania podłoża. Wydłuża to niepotrzebnie czas budowy i przekłada się na wzrost kosztów inwestycji.

Dlatego najlepiej jeszcze przed przystąpieniem do robót budowlanych wybrać metodę dystrybucji ciepła w poszczególnych pomieszczeniach. Żeby ułatwić Wam podjęcie decyzji, przygotowaliśmy krótkie zestawienie prezentujące wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

Tradycyjne grzejniki konwekcyjne – łatwe w montażu, kłopotliwe w eksploatacji

System klasycznych grzejników to ciągle popularny system rozprowadzania ciepła, ale raczej w budownictwie wielorodzinnym. Jego największą zaletą jest bez wątpienia niekłopotliwy i stosunkowo niedrogi montaż. Są też wady.

Zacznijmy jednak od plusów:

 • są łatwe do wymiany i ewentualnych napraw;  
 • nie wymagają stosowania drogich urządzeń i systemów kontroli wydajności;
 • można dopasować ich moc praktycznie do większości pomieszczeń;
 • charakteryzują się niewielką bezwładnością cieplną, tzn. szybko się nagrzewają i stosunkowo szybko stygną, umożliwiając ogrzanie lub schłodzenie pomieszczenia w krótkim czasie, co z kolei pozwala na łatwe regulowanie temperatury.

Minusy:

 • odsłonięte elementy grzejne, które są raczej mało atrakcyjne pod względem wizualnym (chyba że inwestor zdecyduje się na wariant dekoracyjny – to jednak drastycznie podnosi koszt instalacji i czyni ją droższą od ogrzewania podłogowego);
 • zajmują dodatkową powierzchnię;
 • nie gwarantują równomiernego rozkładu temperatury w pomieszczeniu, ponieważ działają na zasadzie konwekcji – im dalej od kaloryfera, tym chłodniej;
 • wysoka temperatura powierzchni grzejnej wzmaga cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, a wraz z nią unoszenie się kurzu, który może podrażniać drogi oddechowe;
 • temperatura w kaloryferach zazwyczaj przekracza 55⁰C, co powoduje swoiste przypiekanie kurzu na ich powierzchni i charakterystyczne przyczernienie ścian wokół grzejnika już po jednym lub dwóch sezonach.
Tradycyjny kaloryfer konwekcyjny

Tradycyjne kaloryfery działają na zasadzie konwekcji, dlatego rozkład ciepła w pomieszczeniu jest nierównomierny. Między innymi z tej przyczyny inwestorzy coraz rzadziej decydują się na taki rodzaj ogrzewania do domu jednorodzinnego.

Ogrzewanie podłogowe – promieniuje ciepłem

W przypadku ogrzewania podłogowego zarówno wodnego, jak i elektrycznego, mamy do czynienia z oddawaniem ciepła do otoczenia poprzez promieniowanie. Ten fakt przekłada się na szereg zalet:

 • równomierny, pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniach, który jest korzystniejszy dla ludzkiego organizmu – powoduje, że potrzebujemy mniej ciepła z otoczenia, by nadal odczuwać komfort cieplny (o około 2⁰C w stosunku do klasycznych kaloryferów);
 • efekt delikatnie ciepłej podłogi – posadzka przyjemna w dotyku;
 • temperatura podłogi jest niewiele cieplejsza od otoczenia – brak cyrkulacji powietrza powodującej unoszenie się kurzu (ważne dla alergików), nie ma efektu zaczernionych ścian;
 • niewidoczne elementy grzejne – więcej przestrzeni i łatwiejsza aranżacja wnętrza.

Osobnym zagadnieniem jest duża bezwładność cieplna systemu podłogowego. Dość wolno się nagrzewa, ale też powoli uwalnia ciepło. Od chwili uruchomienia do odczucia zmiany w temperaturze zazwyczaj upływa klika godzin. Z jednej strony jest to postrzegane jako wada, ponieważ trudniej jest sterować temperaturą powietrza, z drugiej zaś pozwala na oszczędzanie energii, poprzez czasowe wyłączanie ogrzewania, np. w porze nocnej.

To tyle, jeśli mówimy o wspólnych zaletach i wadach dla obu rodzajów podłogówki. Dalej przyjrzymy się im już osobno.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – 3 plusy i 1 minus. Duży!

Do zalet elektrycznego ogrzewania podłogowego na pewno zaliczymy:

 • niższy koszt kabli lub mat grzejnych w stosunku do elementów instalacji ogrzewania wodnego;
 • prostszy montaż elementów, dzięki temu trudniej o błąd wykonawcy przy montażu;
 • możliwość ogrzewania bez konieczności uruchamiania instalacji c.o.

Pora na wady. Jedynym minusem, jaki widzimy, ale za to największym, są koszty związane z eksploatacją elektrycznego ogrzewania podłogowego. Ceny prądu są wysokie, w dodatku dość niestabilne, a to powoduje, że ogrzewanie domu tą metodą jest generalnie nieopłacalne. Rozsądnym rozwiązaniem jest zastosowanie takiej instalacji jedynie do podgrzania podłóg kamiennych (ewentualnie pokrytych terakotą) w mniejszych pomieszczeniach, np. kuchni i łazience. Jeśli chcemy, aby podłogówka zapewniała ciepło w całym domu, wówczas lepiej zdecydować się na ogrzewanie podłogowe wodne.

Ogrzewanie podłogowe wodne – ekonomiczne i efektywne

I tu przechodzimy do naszego faworyta w tym zestawieniu. Ale nie tylko naszego, zdecydowana większość inwestorów wybiera właśnie tę metodę ogrzewania do domu jednorodzinnego. Dlaczego? Wprawdzie zakup wszystkich elementów niezbędnych do montażu wiąże się z wyższym kosztem, a sama instalacja wymaga precyzji i fachowej siły, jednak ostateczne rachunki za ogrzewanie są wyraźnie niższe – mniej więcej o 50% w stosunku do podłogówki na prąd i około 10% w stosunku do ogrzewania konwencjonalnymi kaloryferami.

Niskie koszty eksploatacji (zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na zasilanie tanim paliwem, np. gazem ziemnym) oraz wszystkie zalety, o których wspomnieliśmy wyżej sprawiają, że ogrzewanie podłogowe wodne jest obecnie najpopularniejszą metodą rozprowadzania ciepła w nowo powstających domach jednorodzinnych.

Pozdrawiamy
Zespół firmy Jesion

Umów się na bezpłatną konsultację  » Kontakt