fbpx
VAT 8% zamiast 23% na usługi budowlane?

VAT 8% zamiast 23% na usługi budowlane?

Realizacja Jesion Inwestycje Budowlane

Kiedy możesz rozliczyć budowę i remont według preferencyjnej stawki VAT

30 tys. złotych! Tyle średnio zaoszczędzisz na „vacie”, budując standardowy dom jednorodzinny, jeśli będziesz rozliczał materiały budowlane wraz z usługą. Z takiej formy rozliczenia mogą również skorzystać remontujący mieszkanie. Ustawodawca daje prywatnym inwestorom ulgę w postaci preferencyjnej 8% stawki VAT, ale pod pewnymi warunkami. Sprawdź, czy je spełniasz.

W Polsce materiały budowlane są obciążone podstawową 23% stawką podatku od towarów i usług. Jednak w pewnych sytuacjach mogą być objęte preferencyjną stawką VAT-u, która wynosi 8%.

Ulga podatkowa pozwala na obniżenie całkowitych kosztów inwestycji o 15%, i w przypadku domu o powierzchni 200 m2 wartego 500 tys. zł pozostawia niebagatelną kwotę 30 tys. w kieszeni inwestora. Żeby z niej skorzystać przede wszystkim musisz zlecić kompleksową usługę w zakresie prac wykonawczych i zakupu materiałów budowlanych firmie, która jest płatnikiem VAT-u. Ustawa o podatku od towarów i usług (Ustawa o VAT) w art. 41. ust. 12 określa jeszcze inne warunki. Co dokładnie mówią przepisy?

8% VAT w budownictwie – tylko dla tych, którzy budują lub remontują, żeby zamieszkać

W świetle zapisów Ustawy o VAT z preferencyjnej stawki podatku mogą skorzystać osoby planujące budowę lub remont obiektu budowlanego, który jest określony w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) jako budynek lub lokal mieszkalny stałego zamieszkania oraz nie przekracza powierzchni 300 m² w przypadku domu jednorodzinnego i 150 m² w przypadku mieszkania (zatem zalicza się do społecznego programu mieszkaniowego, a tylko obiekty spełniające ten wymóg mogą być objęte obniżonym VAT-em).

UWAGA! Jeśli część obiektu lub lokalu objętego społecznym programem mieszkaniowym ma mieć charakter inny niż mieszkalny, musi być wyodrębniona do osobnej księgi wieczystej. W przypadku lokali użytkowych, przeznaczonych pod działalność, obowiązuje 23% stawka VAT.

Preferencyjna stawka vat za usługi budowlane

Preferencyjna 8% stawka VAT obejmuje kompleksowe usługi budowlane, remontowe i modernizacyjne w obiektach mieszkalnych o limicie powierzchni 150 m2 i 300 m2, odpowiednio dla mieszkania i domu jednorodzinnego.

8% VAT, gdy dom lub mieszkanie przekraczają ustawowe limity powierzchni? To możliwe

UWAGA! Przekroczenie ustalonych limitów powierzchni w mieszkalnym obiekcie budowlanym nie wyklucza możliwości skorzystania z preferencyjnej 8% stawki VAT na kompleksową usługę budowlaną.

Art. 41 ust. 12c Ustawy o VAT stanowi, że w takich przypadkach obniżoną stawkę podatku stosuje się odpowiednio do udziału powierzchni kwalifikującej się do społecznego programu społecznego. Wykonawca robót (płatnik VAT) wystawia wówczas fakturę, gdzie każda kwota należna wykonawcy jest rozbijana na dwie stawki VAT, np. przy powierzchni mieszkania 200 m2 preferencyjna 8% stawka obejmie 75% należności, a do pozostałych 25% zostanie doliczony podstawowy podatek VAT – 23%.

Budowa fundamentów, remont łazienki i zabudowa wnękowa na wymiar – jakie usługi mogą być objęte preferencyjną 8% stawką VAT?

Przepisy Ustawy o VAT jasno wskazują, że obniżoną stawką podatku od towarów i usług mogą być objęte usługi, takie jak: budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja lub przebudowa obiektu budowlanego lub jego części zaliczanej do programu objętego społecznym programem mieszkaniowym. Wyżej wymienione pojęcia są definiowane przez prawo budowlane. I tak:

  • budowa to postawienie obiektu budowlanego w konkretnym miejscu, a także odbudowa, nadbudowa lub rozbudowa obiektu;
  • remont to wszystkie roboty budowlane wykonywane w istniejącym obiekcie, których celem jest przywrócenie stanu pierwotnego, przy czym dopuszczalne jest zastosowanie materiałów innych niż oryginalnie;
  • modernizacja obejmuje większy zakres prac niż remont, jej celem jest unowocześnienie i wprowadzenie udogodnień do obiektu;
  • przebudowa to roboty, które zmieniają parametry użytkowe lub techniczne istniejącego obiektu, przy czym powierzchnia, kubatura, wysokość, liczba kondygnacji oraz długość i szerokość budynku pozostają bez zmian.

Przekładając urzędowy język na bardziej ludzki, oznacza to, że preferencyjną stawkę podatku VAT możemy zastosować do usług wraz z materiałami, m.in. takich jak:

  • ciężkie roboty budowlane, np. kopanie i wylewanie fundamentów;
  • prace budowlane, np. stawianie ścian i stropów, ocieplanie dachu;
  • prace montażowe, np. montaż stolarki okiennej i drzwiowej, montaż oświetlenia;
  • prace remontowe, np. prace malarskie, tapetowanie, układanie podłogi, płytek;
  • prace modernizacyjne, np. montaż schodów, adaptacja poddasza na użytkowe, wykonane na wymiar trwałe zabudowy szaf wnękowych;
  • prace instalacyjne obejmujące instalacje niezbędne do funkcjonowania domu zgodnie z jego przeznaczeniem (gazowe, wodno-kanalizacyjne itp.), ale także inne, np. instalacja systemu alarmowego czy centralnego odkurzacza.
Jak zaoszczędzić 15% vat?

Możesz sam zakupić okna do swojego domu i zlecić ich montaż firmie budowlanej, ale jeśli zakup stolarki wraz z montażem pozostawisz po stronie wykonawcy i będzie on ujęty na fakturze jako jedna pozycja, np. usługa remontowa, zaoszczędzisz 15% na podatku VAT.

Uwaga! Preferencyjna stawka VAT na kompleksową usługę budowlaną (prace wykonawcze z materiałami) nie dotyczy robót wykonywanych poza bryłą obiektu budowlanego zaliczanego do społecznego programu mieszkaniowego. Zatem do budowy ogrodzenia lub podjazdu, ułożenia chodnika czy instalacji przewodów na odcinku pomiędzy budynkiem a licznikiem stosuje się podstawową stawkę VAT w wysokości 23%.

8% Vat – nie na prace przygotowawcze!

Prawo rozróżnia usługi budowlane od usług związanych z przygotowaniami do budowy. Zatem wszystkie prace przygotowawcze, m.in. takie jak: usługa projektowania, prace geodezyjne i kartograficzne czy nadzór inwestorski, są objęte 23% VAT-em niezależnie od tego, czy są związane z budownictwem mieszkaniowym czy nie.

Pozdrawiamy
Zespół firmy Jesion

Umów się na bezpłatną konsultację  » Kontakt