fbpx
Płyta fundamentowa – 7 ważnych powodów, dla których warta jest Twojej uwagi

Płyta fundamentowa – 7 ważnych powodów, dla których warta jest Twojej uwagi

Realizacja Jesion Inwestycje Budowlane

Jakie są zalety płyty fundamentowej?

Płyta fundamentowa – powszechna w Skandynawii i Europie Zachodniej, w Polsce nadal jest rozwiązaniem rzadziej wybieranym przez inwestorów, przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Ma jednak szereg zalet, które czynią z niej doskonałą alternatywę dla tradycyjnych fundamentów ławowych. Sprawdzamy, jakie korzyści płyną z zastosowania płyty fundamentowej.

1. Dom równo osiadający – bez rys i pęknięć na ścianach

Każdy nowo wybudowany budynek musi osiąść pod naciskiem własnej masy. Jedną z najważniejszych zalet zastosowania płyty fundamentowej jest fakt, że ciężar budynku rozkłada się równomiernie na całej jej powierzchni. Zatem nacisk przypadający na każdy cm² jest mniejszy niż w przypadku klasycznych kopanych fundamentów, gdzie ciężar całego budynku przenoszony jest jedynie na ławy fundamentowe, które mają znacznie mniejszą powierzchnię. To znacząco zwiększa ryzyko nierównomiernego osiadania budynku, co powoduje powstawanie rys, pęknięć oraz szczelin w ścianach i stropach, a w przypadku źle zaprojektowanych fundamentów, może prowadzić nawet do katastrofy budowlanej. Płyta fundamentowa gwarantuje, że budynek będzie osiadał równo i w mniejszym stopniu niż przy tradycyjnych ławach, jego konstrukcja pozostanie stabilna, a ściany i sufity nie popękają.

2. Stabilna i bezpieczna konstrukcja domu. Na każdym gruncie

Płyta fundamentowa – właśnie ze względu na równomierne rozłożenie ciężaru budynku i mniejszy nacisk na grunt – jest rekomendowanym sposobem posadowienia budynku wszędzie tam, gdzie występują grunty o słabej nośności.* Jeżeli badanie geotechniczne wykazało, że na Twojej działce występują np. grunty niejednorodne, niezagęszczone grunty nasypowe lub teren jest obszarem szkód górniczych (odkształcenia powierzchni, sąsiedztwo terenów eksploatowanych kopalinami itd.), to zastosowanie tradycyjnego fundamentowania będzie wiązało się ze znacznym wzrostem kosztów inwestycji lub w ogóle może okazać się niemożliwe. W takich przypadkach zaleca się budowę na płycie fundamentowej. W sytuacji, gdy miejscowo zostanie naruszona stabilność podłoża, płyta fundamentowa obsunie się równomiernie, a konstrukcja domu zachowa stabilność.

* Uwaga! Żadnych budynków – bez względu na rodzaj fundamentu – nie należy budować na torfach i namułach, które nie przeniosą żadnego obciążenia. Pod wpływem nacisku znacznie odkształcają się i przemieszczają wraz z fundamentem, prowadząc do zarysowań i pęknięć na ścianach, które zagrażają stabilności całej konstrukcji i bezpieczeństwu użytkowników budynku.

3. Płyta fundamentowa – najlepsza przy wysokim poziomie wód gruntowych

Płyta fundamentowa jest szczególnie polecanym rozwiązaniem tam, gdzie występuje zjawisko kapilarnego podciągania wód gruntowych ku powierzchni ziemi. Dzięki temu, że podstawa płyty fundamentowej nie musi znajdować się poniżej poziomu przemarzania gruntu (od 80 cm do 140 cm w zależności od regionu kraju), wysoki poziom wody gruntowej rzadko kiedy może zagrozić całej konstrukcji. *Płyta fundamentowa zbudowana na piaskowo-żwirowej podsypce stabilizującej jest najbezpieczniejszym sposobem posadowienia budynku na gruntach grząskich, wysadzinowych, nieprzepuszczalnych i narażonych na zawilgocenie.

* Płytę fundamentową można zbudować na głębokości nawet 50 cm, są też takie rozwiązania technologiczne, które umożliwiają posadowienie płyty bezpośrednio na gruncie lub podnieść ją powyżej niego.

Izolacja pod płytą fundamentową

Izolacja pod płytą fundamentową jest jednolitą płaszczyzną, dzięki temu nie powstają mostki termiczne, które obniżają efektywność termiczną budynku.

4. Brak mostków termicznych – mniejsze rachunki za ogrzewanie

Nowoczesna technologia płytowa eliminuje powstawanie mostków termicznych. Ciągła płaszczyzna izolacji termicznej ułożona pod płytą fundamentową, pozwala szczelnie zabezpieczyć budynek przed stratami ciepła, co znajduje swoje odzwierciedlenie w niższych rachunkach za ogrzewanie. Te właściwości płyt fundamentowych sprawiają, że są one niezbędnym elementem budynków odznaczających się niskim zapotrzebowaniem na energię grzewczą – obecnie ten rodzaj fundamentów projektuje się w prawie każdym domu pasywnym lub energooszczędnym.

5. Mniej etapów prac – mniejsze ryzyko błędów i szybszy proces budowy

Budowa tradycyjnych fundamentów to więcej prac ziemnych (trzeba głębiej kopać), wznoszenie ław i ścian fundamentowych, które wymagają deskowania. Dodatkowo po drodze czeka nas jeszcze przerwa technologiczna – niezbędna, aby beton związał i nadawał się do dalszego murowania ścian. Średnio na klasyczne fundamentowanie trzeba przeznaczyć w harmonogramie prac 2 tygodnie. Tymczasem budowa fundamentu pod dom jednorodzinny w oparciu o technologię płytową nie przekracza 1 tygodnia, a obowiązkowa przerwa technologiczna po jej ukończeniu wynosi 14 dni – zatem w porównaniu do klasycznych ław, oszczędzamy około 1 tygodnia.* Ławy oraz ściany fundamentowe nie są potrzebne, a deskowanie zastępuje szalunek z płyt termoizolacyjnych, które są formą dla betonu i jednocześnie ociepleniem krawędzi płyty fundamentowej. Ominięcie kilku etapów prac pozwala oszczędzić czas i uniknąć błędów, które mogą pojawić się w trakcie prac ziemnych czy układania izolacji.

* Średnio płytę fundamentową o powierzchni 100 m² wykonuje się w ciągu 4 dni, 200 m² – w ciągu 5 dni.

6. Płyta fundamentowa – korzystne rozwiązanie do domów o skomplikowanej bryle

Konstrukcja budynków o skomplikowanej bryle i nieregularnym rzucie, który znacznie odbiega od kwadratu, wymaga zastosowania większej ilości ścian konstrukcyjnych (nośnych), pod którymi – w przypadku tradycyjnych fundamentów – muszą znaleźć się ławy. Płyta fundamentowa eliminuje nakład prac i koszty związane z budową ław. W tym wypadku wystarczy jedynie zwiększenie grubości płyty pod wyjątkowo ciężkimi wewnętrznymi ścianami nośnymi i kominami. Ściany działowe, również murowane – ze względu na wysoką wytrzymałość mechaniczną płyty na całej powierzchni – możemy stawiać dowolnie.

7. Płyta fundamentowa – nadaje się pod każdy budynek, bez względu na technologię

Płytę fundamentową można wykorzystać do posadowienia budynku w dowolnej technologii. Klasycznie murowana rezydencja, dom z bala, z elementów prefabrykowanych lub w technologii szkieletowej – w każdej może być z powodzeniem zastosowane fundamentowanie płytowe. Również wtedy, gdy w projekcie przewidziano klasyczne fundamenty. Ich zamiana na płytę fundamentową nie wymaga dodatkowego pozwolenia na budowę (jeżeli zostało wydane wcześniej). Płyta fundamentowa już teraz jest rozwiązaniem najczęściej stosowanym w budynkach pasywnych i energooszczędnych.

Płyta fundamentowa - wszechstronna technologia

Płytę fundamentową można stosować do posadowienia budynków w dowolnej technologii: szkieletowej, murowanej i z gotowych elementów prefabrykowanych.

  • Szybszy proces budowy
  • Bezpieczna konstrukcja nawet przy skomplikowanych warunkach gruntowych
  • Najlepsze rozwiązanie fundamentowe przy wysokim poziomie wód gruntowych
  • Dom bez rys, pęknięć i szczelin
  • Niższe rachunki za ogrzewanie
  • Oszczędniejsze rozwiązanie do domów o skomplikowanych kształtach
  • Możliwość dopasowania płyty do budynku powstającego w dowolnej technologii.

Oto 7 korzyści, które dają przewagę płycie fundamentowej nad tradycyjnym fundamentem i czynią z niej nowoczesne rozwiązanie, które zdobywa coraz więcej zwolenników. Mimo to wciąż większość Polaków wybiera tradycyjne fundamenty ławowe. Dlaczego? O tym, czy płyta fundamentowa jest rozwiązaniem bez wad i co kształtuje jej cenę, możecie przeczytać w artykule Płyta fundamentowa – rozwiązanie bez wad?

 

Pozdrawiamy
Zespół firmy Jesion

Umów się na bezpłatną konsultację  » Kontakt