fbpx
Straty ciepła w budynku – jak ograniczyć je do minimum?

Straty ciepła w budynku – jak ograniczyć je do minimum?

Realizacja Jesion Inwestycje Budowlane

Sprawdź, na czym NIE WARTO oszczędzać, gdy budujesz dom jednorodzinny

Przeciętnie aż 70% energii dostarczanej do domu jest zużywane do jego ogrzania. Rachunki za ciepło są jeszcze dotkliwsze, gdy na etapie budowy popełniono błędy i niedoróbki wynikające często ze źle pojętych oszczędności. Jak ograniczyć straty ciepła w budynku i tym samym zmniejszyć jego zapotrzebowanie na energię? Podpowiadamy, na co musisz zwrócić uwagę, gdy budujesz dom.

Izolacja fundamentów – pionowa i pozioma

Nawet jeśli Twój projekt domu nie uwzględnia zabezpieczenia fundamentów, warto, a nawet trzeba, żebyś to zrobił. Dzięki zachowaniu ciągłości z izolacją elewacji ograniczysz ryzyko powstawania tzw. mostków termicznych. Stanowią one drogę ucieczki dla ciepła, a jednocześnie „podciągają” zimno i wilgoć z gruntu. Pamiętaj, żeby szczególnie zadbać o szczelność izolacji w miejscu, w którym fundament łączy się ze ścianami budynku. Do ocieplenia fundamentów możesz użyć styropianu lub papy.

Budujesz podłogę na gruncie? Nie zapomnij o poziomej warstwie izolacyjnej. W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest zastosowanie wylewki anhydrytowej – dzięki ponadprzeciętnej twardości można wylać jej cieńszą warstwę, a zaoszczędzone miejsce wykorzystać na ocieplenie podłoża grubszą warstwą styropianu.

Termoizolacja poddasza – od razu daj podwójną warstwę

Przez słabo zaizolowany dach może uciekać do 30% ciepła. Kogo na to stać? Dlatego my zawsze rekomendujemy położenie podwójnej warstwy wełny mineralnej lub styropianu, w stosunku do tej, która jest w projekcie. To nieznacznie podnosi koszt całej inwestycji, ale amortyzuje się w trakcie eksploatacji budynku. Te dodatkowe kilka tysięcy – w globalnej skali Twoich wydatków na dom – nie powinny być dużym wysiłkiem finansowym.

Wentylacja – poprawnie działająca

Aż 40% ciepła może uciekać przez źle działającą wentylację. Aby obniżyć straty ciepła w budynku, inwestorzy coraz chętniej decydują się na tzw. rekuperację, czyli wentylację mechaniczną nawiewowo-wywiewną z odzyskiem ciepła. To najlepszy sposób na ograniczenie ucieczki ciepła – dzięki rekuperacji można zaoszczędzić do 95% traconej energii.

Otwory pod drzwi i okna – przygotowane raz a dobrze!

To ważne, aby zamówiona stolarka była dokładnie zwymiarowana pod zaprojektowane i przygotowane otwory na drzwi i okna. W przypadku pomyłki konieczne będzie „sztukowanie” muru, co zawsze stwarza ryzyko powstawania mostków termicznych. Najlepiej, aby ten element budowy domu, był ostatecznie zgrany i dopracowany już na etapie projektu. Pomniejszanie lub powiększanie otworów okiennych i drzwiowych w „realu”, po to by dopasować je do – innych niż pierwotnie zakładano – wymiarów stolarki, na pewno nie podniesie wydajności energetycznej budynku.

Dopasowanie otworów drzwi do wymiarów stolarki

Otwory na okna i drzwi powinny być idealnie dopasowane do wymiarów stolarki. Późniejsze dopasowywanie poprzez – jak my to nazywamy – „rzeźbienie”, sprzyja powstawaniu mostków termicznych, które prowadzą do strat ciepła w budynku.

Ciepły montaż okien

Osadzenie okien w warstwie ocieplenia eliminuje mostki termiczne wokół ościeżnicy i w ten sposób zamyka jedną z dróg ucieczki ciepła z budynku. Ten rodzaj montażu stolarki jest możliwy wyłącznie w przypadku murów dwu- i trójwarstwowych oraz wymaga zastosowania specjalnych kotew, konsoli lub ram instalacyjnych. Warto wiedzieć, że w tej metodzie okno jest mocowane do muru, a nie do termoizolacji.

Uwaga! Koniecznie zwróć uwagę na współczynnik przenikalności ciepła U. Na nic ciepły montaż, jeśli parametry okien pod tym względem będą kiepskie. Im mniejsza wartość współczynnika U, tym lepiej. Szukaj okien, których współczynnik Uw (dla całych okien, a nie tylko szyb lub ram) będzie równy bądź mniejszy od 1.

Drzwi wejściowe muszą być szczelne

W przypadku drzwi wejściowych najbardziej newralgicznym miejscem jest szpara pomiędzy ich dolną krawędzią a progiem. Myśląc o ograniczeniu strat ciepła w budynku, musisz ją odpowiednio zabezpieczyć. Wykorzystaj regulowane, automatycznie opadające uszczelki lub zainwestuj w specjalistyczne progi drzwiowe o zwiększonej termoizolacyjności. Są one zintegrowane z systemowymi profilami ze styroduru – skutecznie eliminują mostki termiczne i gwarantują poprawny montaż ościeżnicy w otworze drzwiowym.

Podobnie jak przy oknach, nie zapominaj o wybraniu drzwi o jak najmniejszym współczynniku przenikalności ciepła U.

Nie łudźmy się – rezygnacja z izolacji fundamentów, zastosowanie cieńszej warstwy wełny lub styropianu czy stolarka okienna i drzwiowa o słabych parametrach to jedynie pozorne oszczędności. Wcześniej czy później dadzą o sobie znać w trakcie użytkowania. I będą odczuwalne dla Twojego portfela. Jeśli wiesz, którędy ciepło najchętniej ucieka z domu, możesz skutecznie przeciwdziałać stratom ciepła w budynku. A najkorzystniej jest to robić jeszcze na etapie budowy.

Pozdrawiamy
Zespół firmy Jesion

Umów się na bezpłatną konsultację  » Kontakt