« wróć...

ABC malowania - jak uzyskać równe krawędzie

Przede wszystkim do malowania powierzchni należy się przygotować. Niezbędnymi narzędziami do pracy będą drabina, wałki malarskie, trzonki do wałków (długi i krótki), pędzle, folie, taśmy. Absolutnie nie bez znaczenia są też materiały, z jakimi malarz, czy to profesjonalny, czy amatorski, będzie pracować. W przypadku farb, gruntów i podkładów warto postawić na sprawdzonego producenta i dobrą jakość produktów. W zakresie kolorystyki, teraz wielu producentów oferuje farby w bardzo szerokim zakresie barw lub z mieszalnika, co pozwala na ogromny wybór kolorów z palety RAL oraz NCS.
Podczas malowania różnych powierzchni w mieszkaniu należy pamiętać o dokładności oraz dobrym przygotowaniu się do wykonania malowania newralgicznych obszarów, np.krawędzi, narożników. Należy zadbać o odpowiednie przygotowanie ścian i jeśli trzeba usunąć stare warstwy farb, a nawet tynków. Obowiązkowo należy przemyć powierzchnie, które będą malowane. Można użyć do tego celu mieszaniny wody i mydła malarskiego. Wszelkie ubytki należy wcześniej zaszpachlować. Niekiedy wymagane będzie zagruntowanie podłoża przed nałożeniem pierwszej warstwy farby, szczególnie w przypadkach, gdy stare podłoże zostało odsłonięte albo gdy usunięte zostały stare powłoki farb. Można także użyć farby podkładowej dobrej jakości, która ustabilizuje podłoże, wyrówna jego chłonność i zwiększy przyczepność nowej warstwy farby. 

Perfekcyjne odcięcie farby - taśmy malarskie

Dzięki taśmom malarskim malarz ma możliwość stworzenia na ścianach i sufitach różnych efektów. Najczęściej jednak taśmy malarskie są potrzebne, aby odciąć tzw. lamperię na ścianie lub podzielić ścianę w pionie na dwie części z wykorzystaniem dwóch różnych kolorów farb. Wydaje się to niezbyt skomplikowanym zadaniem, ale nieprawidłowe wykonanie może zamiast zadowalającego efektu, przynieść mierne skutki. 
Taśmy malarskie są różnej jakości i szerokości. Najlepiej wybrać taką, która nie pozostawia kleju na ścianie, nie podcieka farbą, dobrze przylega do malowanej powierzchni i nie trzeba jej od razu zrywać. Może zdarzyć się, że zapomnimy o oderwaniu taśmy zajmując się innymi robotami podczas remontu. Nie warto ryzykować zniszczenia dotychczas wykonanej pracy.
Aby taśma nie podciekała farbą, musi bardzo dobrze przylegać do ściany. Tylko precyzyjne jej przyklejenie pozwoli na uzyskanie dobrego rezultatu malowania z czystymi, gładkimi krawędziami, które równo odcinają kolory. W jaki sposób to zrobić? Dobrze jest przyklejać taśmę malarską w krótkich odcinkach, ok. 30-centymetrowych. Po naklejeniu taśmy należy docisnąć jej krawędzie do ściany, aby zminimalizować ryzyko podciekania farbą. Na koniec dobrze jest nie czekać aż farba zupełnie wyschnie, tylko po lekkim przeschnięciu farby na malowanej powierzchni, delikatnie zerwać taśmę trzymając ją pod kątem 45° od powierzchni ściany. Zapraszamy do zapoznania się z krótkim filmem instruktażowym naszego partnera, marki Flugger, producenta wysokiej jakości farb do ścian, sufitów i elewacji, w którym znajdziecie więcej wskazówek.

Malowanie ścian - krawędzie na start

perfekcyjne-odciecie-tasma-malarska-jesion

Od czego rozpocząć proces malowania ścian? Oprócz zabezpieczenia powierzchni, które nie będa malowane (meble, podłogi, drzwi) oraz dokładnym oklejeniu obszarów, których nie chcemy zachlapać farbą, należy dobrze się wyposażyć w różnego rodzaju narzędzia. Nigdy nie rozpoczynamy malowania od środkowej części ściany, czy sufitu. Staramy się zaplanować tę pracę tak, by w naturalny sposób przejść z jednej części pomieszczenia, na drugą. Nie trzeba się spieszyć. Warto w sposób precyzyjny nakładać kolejne warstwy farby na ściany. Dzięki temu efekt będzie trwały. Co ważne zadbajmy o odpowiednie warunki do wykonywania prac malarskich. Temperatura oscylująca wokół 15 - 20°C oraz wilgotność maksymalna na poziomie 80% zagwarantują lepszy efekt. Sam proces malowania w przypadku ścian rozpoczynać należy od krawędzi i miejsc trudno dostępnych dla wałka. Wykorzystuje się tutaj pędzle malarskie. Następnym etapem jest już nałożenie farby na dużych powierzchniach startując od strony okna lub innego źródła światła. Ruchy wałkiem powinno wykonywać się w sposób naprzemienny, czyli najpierw po skosie, a następnie pionowo z góry na dół. Taki zabieg ujednolica wciąż mokrą powłokę farby na ścianie, aby po jej wyschnięciu powierzchnia była gładka i wolna od smug. Dobrze, gdy pociągnięcia wałka są jak najdłuższe. Kolejną warstwę farby nakłada się po zupełnym wyschnięciu poprzedniej. Czas podany przez producenta farby na opakowaniu może się nieco różnić w zależności od warunków w pomieszczeniu, dlatego dla pewności warto dodać kilka godzin na zupełne wyschnięcie materiału. 
Podobnie postępuje się podczas malowania sufitów. Tutaj pierwszą warstwę farby nakładamy równoległymi pasami kierując się od najlepiej oświetlonej krawędzi powierzchni do najsłabiej (czyli od ściany z oknem lub innym źródłem światła). Kolejną warstwę nanosi się w kierunku prostopadłym do pierwszej. Taki sposób malowania sufitu pozwala na wyeliminowanie smug, które może dodatkowo uwidocznić oświetlenie.

Błędy podczas malowania pomieszczeń - na co zwrócić uwagę

Malowanie nie jest skomplikowaną pracą podczas remontu, czy wykańczania mieszkania, jednak aby je dobrze wykonać warto być czujnym, nie popełniać błędów. Niedociągnięcia malarskie mogą prowadzić do tego, że niezbędne będzie nałożenie dodatkowej warstwy farby lub, co gorsza, zdjęcie poprzednich warstw, co wydłuża proces remontu.
Najczęściej bagatelizowaną kwestią podczas malowanie sufitów i ścian w mieszkaniach jest wybór farby. Ogromne znaczenie ma nie tylko jakość tego materiału, ale także jego właściwości. Oprócz zaufania do sprawdzonego producenta, dobrze jest zorientować się w cechach różnego rodzaju farb. To od tych cech właśnie zależy, czy dana farba sprawdzi się na trudnych obszarach, czyli takich, które są wyjątkowo narażone na zabrudzenia (przedpokój, klatka schodowa), czy wilgoć (łazienka, kuchnia). Jakie to cechy? Warto zwrócić uwagę na klasę ścieralności produktu, hydrofobowość (odporność na wnikanie wilgoci) oraz działanie grzybobójcze. Należy także pamiętać, że powłoki farb mają różne wykończenia: matowe, błyszczące, satynowe. Im więcej połysku ma farba, tym mocniej odbija światło, a co za tym idzie tym bardziej uwydatnia wszelkie nierówności. Dobrze jest zatem postawić na matowe wykończenie farb, ponieważ zyskamy większą pewność, że wszelkie niedociągnięcia zostaną zniwelowane. Wykończenie satynowe ma natomiast zastosowanie wówczas, gdy chce się podkreślić fakturę ściany.
Nie bez znaczenia jest także jakość narzędzi. Przy ich wyborze należy poświęcić czas na dokładne przyjrzenie się, czy wałek nie traci włosia, czy pędzle się nie sypią, a elementy plastikowe się nie łamią. 
Dobre przygotowanie się do procesu malowania ścian i sufitów w mieszkaniu to ponad połowa sukcesu. Rzetelnie i precyzyjnie wykonane malowanie gwarantuje dobry efekt na długie lata.

bledy-podczas-malowania-pomieszczen-na-co-zwrocic-uwage-jesion