« wróć...

Ile czasu mija od odbioru kluczy do wprowadzenia się do nowego mieszkania?

Data odbioru kluczy do nowego mieszkania nie jest tożsama z datą wprowadzenia się do niego i zamieszkania w nim. Te dwie daty mogą być czasami nawet bardzo odległe. Co wpływa na długość czasu pomiędzy nimi? W jaki sposób sprawić, aby ten czas był możliwie najkrótszy? 

Odbiór mieszkania i co dalej? 

Dzień, w którym następuje odbiór kluczy do nowego “M” z pewnością należy do wyjątkowych. Niestety zachwyt szybko może prysnąć, gdyż dopiero przed nami czas podejmowania decyzji i organizowania. Mieszkanie w stanie deweloperskim należy wykończyć: położyć okładziny na ściany i podłogi, dodać oświetlenie oraz meble. To spore wyzwanie, jeśli chcemy, aby mieszkanie wyglądało dobrze i było komfortowe w użytkowaniu.

Należy wybrać i umówić na dogodny termin ekipę remontowo-wykończeniową, zakupić materiały budowlane oraz dekoracyjne i wszystko rozplanować tak, aby zabrało jak najmniej czasu. W tym miejscu może pojawić się problem, bo terminy fachowców bywają dość odległe, a czas oczekiwania na niektóre materiały może być dłuższy od oczekiwanego. Z tego powodu warto pomyśleć o wszystkim jeszcze na etapie budowy mieszkania. Wiele rzeczy da się zaplanować z pewnym wyprzedzeniem, m.in. dobór materiałów lub terminów ekip. Niestety potrzeba na to poświęcić sporo czasu i czasami nerwów. Pomocne może okazać się skorzystanie z usługi typu wszystko-w-jednym, czyli all-in-one. Wtedy zwracamy się do profesjonalnej firmy i to oni ustalają terminy ekip i zakupu materiałów tak, aby cały proces wykańczania mieszkania zajął jak najmniej czasu, a efekt był zadowalający dla zleceniodawcy.

Remont - wykończenie mieszkania - z czym trzeba się mierzyć? 

Podczas procesu wykańczania nowego mieszkania oprócz poświęcenia dużej ilości czasu na organizację prac musimy wziąć też pod uwagę pewne przeszkody, które mogą się pojawić. Co może nas spotkać? Ekipa ekipie nierówna i należy liczyć się z niedociągnięciami lub niezbyt zadowalającymi efektami prac fachowców. Wówczas może zdarzyć się tak, że w trakcie prac trzeba będzie wymienić grupę pracujących dla nas ludzi. Powodować to może opóźnienia i to całkiem duże. Dodatkowo czas oczekiwania na niektóre materiały także może się znacznie wydłużyć i to z niezależnych od nas powodów. Czasem czas oczekiwania np. na drzwi może wydłużyć się z 4 do 10 tygodni z powodu problemów z ich produkcją. Warto mieć to na uwadze i uzbroić się w cierpliwość.

Plan robót może być stworzony jeszcze przed odbiorem kluczy do mieszkania. Po wejściu ekipy wykończeniowej do naszego lokum może się jednak okazać, że poprzednie obmiary nie są zgodne z rzeczywistością. Komin nie znajduje się tam, gdzie na planie i projekt trzeba zmienić lub ścianka działowa przesunięta jest o kilka centymetrów i już wiemy, że trzeba będzie na nowo zweryfikować ilości okładzin, np. płytek w łazience. Trzeba być przygotowanym na nieoczekiwane zdarzenia i spokojnie poszukać najlepszego rozwiązania, aby maksymalnie wykorzystać czas.

Styl - wybierz go wcześniej

Ile czasu mija od odbioru kluczy do wprowadzenia się do nowego mieszkania? - Styl

Naprawdę dużą część planowania nowego mieszkania można rozpocząć jeszcze przed momentem jego odbioru od dewelopera. Bardzo ważnym aspektem jest styl lokum. To po jego wyborze można przystąpić do poszukiwań najbardziej pasujących elementów wykończenia ścian, podłóg oraz mebli i dekoracji, a także typu i ilości oświetlenia. Styl, w jakim chcemy urządzić nasze mieszkanie ma być nie tylko estetyczny i cieszyć oko właścicieli, ale także powodować, że będą się czuć dobrze w nim mieszkając na co dzień. Istotny jest też komfort i funkcjonalność. Dobrze jest tak zaplanować mieszkanie, aby spełniało wszystkie niezbędne funkcje i było spójne stylowo. Jeśli nie potrafimy sami tego zrobić, rozplanować wszystkich elementów w mieszkaniu, to warto zwrócić się po pomoc i wsparcie do profesjonalisty, czyli zlecić pełen projekt wnętrza architektowi wnętrz lub skorzystać z usługi typu wykończenie mieszkania pod klucz w wybranym przez nas stylu.

Ekipa - na dobrą trzeba poczekać

Aby czas od momentu odbioru kluczy od dewelopera do momentu wejścia do wykończonego mieszkania był możliwie najkrótszy niezbędna jest prężnie działająca ekipa wykończeniowa współpracująca z innymi specjalistami, np. elektrykiem. Najlepsze zespoły fachowców mają zabukowane terminy prac na długi czas do przodu. Z tego powodu należy odpowiednio wcześnie zrobić rozeznanie na rynku takich specjalistów i umówić się na termin wejścia na plac budowy, czyli do naszego mieszkania od dewelopera. Jeśli nie ustawimy się w kolejce odpowiednio wcześnie, być może przyjdzie nam oczekiwać na termin nawet do kilku miesięcy. Wiadomo, że na dobrych fachowców warto poczekać, a nie zlecać wykonania prac nie sprawdzonej ekipie, jednak to może znacząco wydłużyć okres wykańczania mieszkania, a tym samym termin wprowadzenia się do niego będzie się oddalał. Firmy, takie jak Jesion na stałe współpracują z uznanymi i sprawdzonymi ekipami remontowo-budowlanymi. Decydując się na usługę takiej firmy masz pewność utrzymania terminu oddania wykończonego lokum warto zaoszczędzić sobie czasu i niepotrzebnego stresu i oddać sprawy w ręce profesjonalistów w swoim fachu?

Materiały - warto część zamówić wcześniej
Ile czasu mija od odbioru kluczy do wprowadzenia się do nowego mieszkania? - czas

Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na długość okresu wykańczania mieszkania do stanu “do wprowadzenia się” jest czas oczekiwania na niezbędne materiały. Mowa nie tylko o surowcach potrzebnych do klejenia płytek, czy przekuwania gniazdek elektrycznych, ale także o elementach dekoracyjnych. To te elementy mają decydujący wpływ na to jak będziemy odbierać nasze mieszkanie, na jego styl i ogólną estetykę wnętrza. Zazwyczaj nie mamy wiedzy, czy to, co nam się podoba na stronach internetowych lub w magazynach wnętrzarskich jest dostępne od ręki. Najczęściej nie jest i trzeba oczekiwać na realizację nawet do kilku miesięcy. Dobrze jest już wcześniej zasięgnąć informacji dotyczących tapet, kafelków, lamel i innych okładzin. To samo tyczy się dostępności materiału na fronty szafek kuchennych i łazienkowych, czy blatów. Warto wspomnieć, że na meble z sieciowych sklepów także często trzeba poczekać. Ten czas należy uwzględnić w planach pracy ekipy. 

Czas upływający od odbioru kluczy do momentu wprowadzenia się do nowego mieszkania może wydłużyć się nawet do roku przy pojawiających się problemach z ekipą i kolejnych niespodziewanych opóźnieniach z dostarczeniem niektórych materiałów. Dla niewprawionych organizacja wykończenia mieszkania może okazać się mocno obciążająca, dlatego wsparcie ze strony profesjonalistów w wykańczaniu wnętrz pod klucz może być bezcenne. Specjalizujące się w wykańczaniu wnętrz pod klucz firmy, takie jak Jesion, szacują czas niezbędny na wykonanie usługi na co najmniej 2 miesiące. Otrzymujemy plan wykończenia mieszkania w zaprojektowanym stylu z wykorzystaniem materiałów, na które czas oczekiwania jest znany, a plan pracy ekipy jest ujęty w sztywnych ramach czasowych. Można więc założyć datę parapetówki bez obaw o jej przesunięcie.