« wróć...

Ogrzewanie podłogowe wodne - jak zrobić to dobrze?

Wybór rodzaju instalacji centralnego ogrzewania jest niezwykle istotny. Inwestorzy mierzą się z tą kwestią zarówno podczas budowy domu, jak i przy modernizacji już istniejących budynków. Warto rozważyć zastosowanie wodnego ogrzewania podłogowego, tzw. podłogówki. To rozwiązanie ma szereg zalet. Przede wszystkim charakteryzuje się niższym niż tradycyjne grzejniki zapotrzebowaniem energetycznym. Temperatura wody w rurkach ogrzewania podłogowego nie przekracza 40⁰C, gdzie przy standardowej instalacji grzejnikowej trzeba ją podgrzać do temperatury ok. 70-80⁰C. Oznacza to, że aby podłogówka funkcjonowała w prawidłowy sposób, potrzebuje dużo mniej energii do podgrzania wody. A to oznacza oszczędności. Co więcej, instalacja ogrzewania podłogowego świetnie nadaje się do współpracy ze źródłami ciepła takimi jak energia geotermalna czy energia słoneczna. Do zalet tego typu instalacji centralnego ogrzewania należy ponadto duża akumulacja ciepła. Nagrzane rurki oddają ciepło powoli, więc przy niższym nakładzie energii otrzymuje się dłuższy czas grzania. Pozwala to na roczne obniżenie kosztów ogrzewania nawet o 10%.

 Co trzeba wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym?

Jak działa wodne ogrzewanie podłogowe? Rury rozprowadzające ciepło w pomieszczeniu są ułożone na podłodze, a następnie pokryte warstwą jastrychu. Wypełnia się je wodą, która osiąga maksymalną temperaturę 40°C i w ten sposób pomieszczenie jest ogrzewane. Ciepło rozchodzi się od podłogi ku górze na zasadzie konwekcji. Nagrzane powietrze jest lżejsze od chłodnego i unosi się. W skład instalacji wodnego ogrzewania podłogowego wchodzą również rozdzielacze zintegrowane z zasilaniem i powrotem obiegu wody w instalacji. Zapewniają one równomierną cyrkulację czynnika grzewczego. Czujniki ciepła natomiast mają za zadanie kontrolowanie temperatury w pomieszczeniu. Informacje o niej przekazują do regulatora, który steruje zaworami i ustawia je w takiej pozycji, aby otrzymać właściwe parametry wody grzewczej. Często taka instalacja wyposażona jest ponadto w czujnik temperatury na zewnątrz budynku i w zależności od tego parametru ustanawiana jest temperatura zasilania wody w instalacji. Przeciętnie podłoga w pomieszczeniu ogrzewanym w ten sposób osiąga temperaturę ok. 22°C, a woda zasilająca instalację 30°C. Dzięki temu możliwe jest ogrzanie różnego rodzaju pomieszczeń od sypialni po łazienkę, gdzie temperatura powinna osiągać ok. 24°C.
Bardzo ważnym czynnikiem w prawidłowym działaniu podłogówki jest jej właściwy montaż. Błędy popełnione na tym etapie często ujawniają się dopiero w trakcie eksploatacji, a ich naprawa jest bardzo kłopotliwa i słono kosztuje. Znaczenie ma również rodzaj okładziny na podłodze, a nawet sposób w jaki urządzono pomieszczenie ogrzewane w ten sposób. Jeśli wymogi zostaną zachowane, ogrzewanie spełni swoją rolę i nie będzie obciążające dla domowego budżetu.

ukladanie-wodnej-instalacji-ogrzewania-podlogowego-jesion

Układanie wodnej instalacji ogrzewania podłogowego - co trzeba wiedzieć

Aby nie popełnić błędów podczas układania instalacji wodnego ogrzewania podłogowego warto polegać na fachowcach. Najpierw należy odpowiednio zabezpieczyć podłoże przed utratą ciepła. W tym celu stosuje się izolacyjne płyty termiczne wykonane ze styropianu lub wełny mineralnej utwardzonej żywicą. Można też wykorzystać rozwijane z rolki maty termoizolacyjne. Dobrze jest zwrócić uwagę na dobór izolacji o odpowiedniej grubości, co jest uzależnione od kondygnacji, na której projektowane jest ogrzewanie:

  • 8 cm – grubość warstwy izolacyjnej dla ogrzewania na niepodpiwniczonym parterze,
  • 5 cm – grubość warstwy izolacyjnej dla ogrzewania nad nieogrzewanymi piwnicami,
  • 3 cm – grubość warstwy izolacyjnej dla ogrzewania na piętrze nad ogrzewanymi pomieszczeniami.

Rurki, w których płynie ciepła woda, najczęściej układa się w wężownicę meandrową lub pętlową. Jednak ta pierwsza metoda nie zapewnia w pełni równomiernego rozkładu temperatury na podłodze, dlatego rekomendowane jest zastosowanie wężownicy pętlowej, czyli z podwójnie złożonego przewodu. Wymaga ona zastosowania większej liczby rur, co wiąże się z większym nakładem pracy, ale ostatecznie zapewnia lepsze warunki ogrzewania.
Zgodnie ze sztuką rozstaw rurek wężownicy powinien wynosić od 10 do 30 cm. 30 cm w przypadku pomieszczeń mieszkalnych to naszym zdaniem jednak za dużo. Przy takim rozstawie, żeby utrzymać komfortową dla człowieka temperaturę w pomieszczeniu na poziomie 21 – 22⁰C, trzeba grzać czynnikiem o wyższej temperaturze. Mówiąc wprost, trzeba więcej wrzucić do pieca, a więcej paliwa to wyższe rachunki za ogrzewanie. Żeby mniej wydawać, trzeba najpierw nieco więcej zainwestować – optymalny wybór to rozstaw rurek co 15 cm.

Podłogówka - wykonanie ogrzewania podłogowego

Wykonanie instalacji ma ogromne znaczenie podczas późniejszej eksploatacji podłogówki. Chcąc uniknąć wysokich opłat za ogrzewanie, lepiej zadbać, aby w umowie zawartej z wykonawcą instalacji znalazł się zapis precyzujący ułożenie wężownicy. Niestety zdarzają się nieuczciwe firmy, które deklarują jedno, a robią co innego. Wiąże się to dla nich z mniejszym nakładem pracy i lepszym zarobkiem kosztem klienta, który o tym, że coś jest nie tak, orientuje się dopiero wtedy, gdy zaczyna płacić wysokie rachunki. Dlatego najlepiej zabezpieczyć się umową i w trakcie prac skontrolować wykonawcę (jeszcze przed zatopieniem rurek w wylewce).

podlogowka-w-mieszkaniu-ogrzewanie-podlogowe-wykonanie-jesion
Ogrzewanie podłogowe a rodzaj wykończenia podłogi w mieszkaniu

O sposobie ogrzewania pomieszczeń warto pomyśleć już na etapie projektowania mieszkania, przed przystąpieniem do prac wykończeniowych. Należy także wziąć pod uwagę rodzaj ogrzewania pomieszczenia przy wyborze materiałów zastosowanych w mieszkaniu, szczególnie w zakresie okładzin podłogowych. Ze względu na to, żeby ułatwić przenikanie ciepła z rur podłogówki dobrze jest rozważyć takie okładziny, które nie cechują się zbyt dużym oporem cieplnym, czyli takie, przez które ciepło będzie dobrze przenikać i nie będą one zakłócać procesu ogrzewania pomieszczenia. Podłogówka doskonale sprawdzi się pod kamiennymi lub ceramicznymi płytkami. Nieco gorzej pod tym względem wypada elastyczna wykładzina PCV, najsłabiej zaś podłogi drewniane, które nie są dobrym przewodnikiem cieplnym. Mimo wszystko, coraz więcej producentów ma w swojej ofercie okładziny dobrze współpracujące z ogrzewaniem podłogowym, także te drewniane. Czasami warto jest poświęcić kilka złotych więcej na paliwo po to, aby móc cieszyć oko piękną aranżacją wnętrza.

Wodne ogrzewanie podłogowe - minimalistyczna aranżacja wnętrza

Ogrzewanie podłogowe wodne jest najwydajniejsze wtedy, gdy podłoga pozostaje odsłonięta. Nie chodzi tutaj wyłącznie o dywany i wykładziny, ale również o meble. Pokój zastawiony meblami to zdecydowanie nie jest najlepszy pomysł przy zastosowaniu tego rodzaju ogrzewania. Czy to znaczy, że niczego nie można ustawić na podłodze? Oczywiście, że nie. Podwieszane szafki i półki to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, a pozostałe meble dobrze jest wyposażyć w nóżki o wysokości co najmniej 10 cm. Takie rozwiązanie pozwoli na cyrkulację ciepła pochodzącego z podłogówki i wpłynie to pozytywnie na ilość ciepła przekazywanego do pomieszczenia. Zamiast wielkich i grubych dywanów stanowiących izolację dla swobodnego przenikania ciepła z instalacji wodnego ogrzewania podłogowego, można zastosować cieńsze i mniejsze oraz takie, które nie będą szczelnie zakrywać całej podłogi, a jedynie jej niewielkie fragmenty.
Rozwiązanie instalacji ogrzewania w postaci ogrzewania podłogowego nie jest tylko dla wybranych. Można je stosować wszędzie. Idealnie wpisuje się we wnętrza nowoczesne, minimalistyczne (brak szpetnych grzejników) oraz klasyczne. Dodatkowo pozwala na dowolną aranżację przestrzeni w mieszkaniu, ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni pod oknem, gdzie zazwyczaj znajduje się grzejnik.