« wróć...

Przekazanie kluczy do mieszkania w stanie deweloperskim

Jeśli sądzisz, że odbiór mieszkania w stanie deweloperskim to betka, jesteś w błędzie. Takie podejście z pewnością ucieszy dewelopera, ale Tobie najprawdopodobniej przysporzy wydatków w bliższej lub dalszej przyszłości. Masz dwie możliwości: albo poprosić o pomoc fachowca (pamiętaj, że wynajęcie inspektora budowlanego to koszt kilkuset złotych), albo samemu podjąć się tego zadania. Czy jesteś gotowy na mierzenie powierzchni, sprawdzanie pionów oraz ocenę stanu wszystkich instalacji?

Co zabrać ze sobą na odbiór mieszkania od dewelopera?

Na spotkanie z przedstawicielem dewelopera, podczas którego będziesz sprawdzał standard lokalu, koniecznie zabierz ze sobą:

  • umowę wraz z załącznikiem, w którym szczegółowo został opisany standard nieruchomości – to na podstawie tych dokumentów określa się w protokole zgodność lub niezgodność standardu;
  • plan mieszkania;
  • dużą poziomicę, kątownik (ewentualnie ekierkę) i taśmę pomiarową – do sprawdzenia pionu i poziomu ścian oraz wylewek na podłodze, pomiaru kątów i zmierzenia powierzchni;
  • śrubokręt ze wskaźnikiem prądu, czyli tzw. próbnik – do kontroli napięcia w gniazdkach.

Przyda się również żarówka w oprawce (najlepiej kilka) do sprawdzenia instalacji elektrycznej oraz latarka, która ujawni, niewidoczne w normalnych warunkach, nierówności ścian. Podczas odbierania mieszkania w stanie deweloperskim miarka jest niezbędna. Do pomiarów możesz również wykorzystać dalmierz laserowy.
Wyposażony w powyższe narzędzia możesz przystępować do dzieła. Bezpośrednio przed spotkaniem przejrzyj jeszcze raz umowę i załączniki, żeby ich główne zapisy mieć w głowie. Pamiętaj, im lepiej się przygotujesz, tym będziesz pewniejszy i skuteczniejszy w dochodzeniu swoich racji.

Poradnik - odbieranie mieszkania w stanie deweloperskim - 6 czynności, które musisz wykonać

1. Sprawdź układ pomieszczeń i schemat instalacji

Z projektem budowlanym w ręku sprawdź, czy zgadza się rozmieszczenie ścianek działowych, otworów drzwiowych, gniazdek elektrycznych, włączników, wejść pod media, źródeł światła, przyłączy wodno-kanalizacyjnych, grzejników i innych.

 

2. Zmierz powierzchnię mieszkania

Zmierz powierzchnię wszystkich pomieszczeń (upewnij się, że korzystasz z tej samej metody, co deweloper) – wynik powinien być zgodny z planem lokalu i umową. Jeśli tak nie jest, daje Ci to prawo do obniżenia ceny lub odstąpienia od umowy zakupu.

 

3. Skontroluj narożniki, pion i poziom

Za pomocą metalowego kątomierza zbadaj, czy narożniki w lokalu mają dokładnie 90⁰. Przyłóż poziomicę do ścian (powinna być możliwie najdłuższa), ocenisz w ten sposób, czy pion i poziom są zachowane. Sprawdź, czy wylewka na podłodze jest dobrze wypoziomowana – powinna być sucha i równa na całej powierzchni, bez zgrubień (zdarzają się, zwłaszcza przy krawędziach i w narożnikach) i wykruszeń, które utrudniają prawidłowe położenie parkietu lub innej podłogi. Upewnij się, że między podłogą a ścianami pozostawiono konieczną dylatację (szczelinę, umożliwiającą pracę materiału).
Uwaga! Podłoga na balkonie oraz parapety zewnętrzne powinny być lekko nachylone, tak aby umożliwić odpływ deszczówki.

 

4. Przyjrzyj się ścianom i sufitowi

Tynk na ścianach i suficie powinien być równy, suchy, bez pęknięć, rys i pęcherzy powietrza. Możesz dla pewności postukać i sprawdzić, czy nie odpada. Zwróć baczną uwagę na połączenie ścian z sufitem oraz ścian nośnych z działowymi – zdarza się, że tynk jest tam grubiej nałożony. Plamy lub inne wykwity na suficie – to powód do zaniepokojenia (zwłaszcza jeżeli mieszkanie znajduje się na ostatniej kondygnacji), ponieważ mogą świadczyć o nieszczelności dachu.

 

5. Upewnij się, czy okna oraz drzwi są prawidłowo osadzone

Poprawnie zamontowane drzwi oraz okna powinny się gładko otwierać i zamykać, bez zgrzytania i skrzypienia. Do sprawdzenia szczelności stolarki okiennej możesz użyć kawałka papieru (np. chusteczki higienicznej), który wsunięty w szczelinę, po zamknięciu okna nie powinien dać się wyciągnąć (pod warunkiem, że nie będzie zbyt cienki – paragon sklepowy odpada).
Okna podczas odbioru powinny być czyste. Tylko wówczas będziesz miał pewność, że szyby oraz ramy nie są porysowane lub trwale pobrudzone. Upewnij się, że typ, model i klasa stolarki okiennej oraz drzwiowej jest zgodna z zapisami umowy.

 

6. Zweryfikuj działanie instalacji elektrycznej

Sprawdź próbnikiem, czy jest napięcie w gniazdkach. Podłącz żarówkę w oprawce do źródła światła w każdym z pomieszczeń – idealnie, jeśli masz kilka zestawów, wówczas możesz sprawdzić działanie wszystkich jednocześnie.

poradnik-odbieranie-mieszkania-w-stanie-deweloperskim-jesion

Usterki podczas odbioru mieszkania

Sytuacje, w których w lokalu nie występują żadne usterki są raczej rzadkie. Najczęściej są to niewielkie uchybienia. Jednak bez względu na ich rangę, wszystkie muszą zostać zapisane w protokole. Od momentu podpisania protokołu deweloper ma 14 dni na ustosunkowanie się do uwag i kolejne 30 dni na usunięcie wszystkich wad i niezgodności. Czasami deweloper jest skłonny do negocjacji ceny w zamian za samodzielne naprawy. Musisz sam rozstrzygnąć, które wyjście jest dla Ciebie bardziej opłacalne.

Jeżeli wady są na tyle poważne, że uniemożliwiają użytkowanie mieszkania, masz prawo odmówić podpisania protokołu odbioru do czasu ich całkowitego wyeliminowania, domagać się zamiany lokalu lub w ogóle odstąpić od umowy zakupu.

Protokół odbioru - kiedy podpisywać, a kiedy lepiej się wstrzymać?

Uwaga! Protokół techniczny odbioru jest często utożsamiany z odbiorem lokalu. Tymczasem nie są to pojęcia jednoznaczne. Podczas odbioru technicznego sprawdzamy standard jakościowy mieszkania i jego elementów. Podczas odbioru lokalu spisuje się stan liczników i przekazuje klucze nowemu właścicielowi. Niektórzy deweloperzy łączą te dwie czynności, jednak z punktu widzenia inwestora jest to rozwiązanie mniej korzystne – z chwilą przekazania kluczy wszystkie koszty utrzymania mieszkania przechodzą na klienta. Zatem, pomimo że już płaci za mieszkanie, musi czekać na usunięcie usterek, zanim przystąpi do prac wykończeniowych. Zapis określający połączenie lub rozdzielność tych dwóch odbiorów, powinien widnieć w umowie przedwstępnej na zakup mieszkania w stanie deweloperskim.

Na koniec jeszcze uwaga natury ogólnej. Bez względu na to, czy będziesz dokonywał odbioru samodzielnie, czy ze wsparciem fachowca, pamiętaj, żeby się nie spieszyć. Odbiór techniczny mieszkania jest czynnością wymagającą dokładności i skupienia. Deweloper nie powinien go przyspieszać lub ograniczać czasu jego trwania. W końcu chodzi tu o niemałe pieniądze.
Życzymy samych udanych odbiorów.

podpisanie-protokolu-odbioru-technicznego-mieszkania-a-naprawa-usterek-przez-dewelopera-jesion