« wróć...

Styl klasyczny - czy nadal jest modny?

Styl klasyczny to jeden z najbardziej ponadczasowych trendów w wykończeniu i aranżacji wnętrz. Nigdy nie wychodzi z mody, zawsze jest na czasie i nietrudno jest go połączyć z innymi trendami w designie wnętrz. 

Styl klasyczny jest ponadczasowy. Co to oznacza? Że nigdy nie wychodzi z mody. Jest idealnym rozwiązaniem, kiedy nie możesz zdecydować się na jedną wiodącą estetykę wnętrza. Postaw wtedy na klasykę - to świetny wybór. Co więcej, styl klasyczny dobrze współgra z elementami innych stylów, dopełniając całości i nie powodując zbytniego przeładowania we wnętrzu. 
Początki stylu klasycznego sięgają starożytności. Potem przez lata styl ten ewoluował. Jego filary jednak pozostały w takiej samej formie, czyli w postaci prostej elegancji, symetrii oraz stonowanych barw. Klasyka idealnie łączy się z nowoczesnością, dlatego oprócz tradycyjnej formy, styl ten ma swoje drugie oblicze w postaci klasycznej nowoczesności.

Cechy stylu klasycznego we wnętrzach

Styl klasyczny we wnętrzach nie jest trudno poznać. Mamy tutaj eleganckie dodatki, meble z naturalnych materiałów, piękne, nietuzinkowe formy oraz symetrię. Symetria to istotna cecha klasyki. Efekt ten uzyskać można w postaci dwóch ustawionych naprzeciw siebie kanap, tapicerowanych krzeseł ustawionych po dwóch stronach stołu. Jeśli wnętrze zaprojektowane zostało na planie koła, to motyw taki pojawia się nie tylko np. w kształcie stołu, czy dywanu, ale jest powtórzony na suficie, czy w zaobleniach mebli. Tutaj nie ma miejsca na przypadkowe połączenia. Wszystko jest idealnie zaplanowane i dopasowane. Dzięki tym zabiegom wnętrze zyskuje nutę elegancji, ładu i równowagi.
Kolorami dominującymi w stylu klasycznym są beże, mleczne biele, szarości, brązy. Dodatki w postaci intensywniejszych barw także są mile widziane, jednak nie można z nimi przesadzić. Wystarczy jeden akcent kolorystyczny, na przykład w postaci koloru krzeseł lub kanapy. Umiar to kolejna z cech charakterystycznych dla klasyki we wnętrzach. Warto o tym pamiętać.

Czym się charakteryzuje styl klasyczny?

Dla stylu klasycznego charakterystyczna jest nie tylko stonowana paleta wykorzystanych barw, umiar, czy symetryczne akcenty. Istotną rolę bowiem odgrywają tutaj zastosowane materiały. Szlachetne, naturalne surowce takie, jak drewno i kamień pasują tutaj idealnie. Drewno dębu, klonu, mahoniu, teku, czereśni, czy orzecha stanowią rewelacyjny surowiec do wykonania okładzin podłogowych oraz ściennych. Z kolei kamień: marmur, granit to ponadczasowe tworzywa, które można wykorzystać zarówno na blaty, jak i okładziny ścienne i podłogowe np. w łazience, czy kuchni. Tkaniny obiciowe oraz te, z których uszyte są dodatki (np. zasłony) powinny cechować się wysoką jakością i niezbyt rzucającym się w oczy splotem. W stylu klasycznym bardzo dobrze odnajdują się miękkie, pikowane tkaniny. Sofa typu chesterfield to flagowy produkt, który umieszczony we wnętrzu idealnie nada mu klasyczny charakter.

Tradycyjny styl wnętrza

Czy styl klasyczny można nazwać tradycyjnym? Jak najbardziej. To tutaj leżą korzenie każdego innego stylu we wnętrzach. Często stosuje się obie nazwy wymiennie dla tej estetyki we wnętrzach. Ważne, aby trzymać się raz obranego kierunku w wykończeniu mieszkania oraz jego aranżacji. Jeśli styl tradycyjny, to spotkamy się z mięsistymi, ale miękkimi tkaninami, z wygodnymi kanapami i krzesłami, eleganckimi dodatkami, które tworzą atmosferę ciepła w domu, a także ozdobami na ścianach np. w postaci sztukaterii. Dodatkowo rozmaite typy oświetlenia, dzięki któremu wnętrza zyskują dodatkową przytulność. Tradycja świetnie odnajduje się we wnętrzach. Tak zaaranżowane pomieszczenia aż zapraszają, aby w nich spędzać czas. Często wnętrza urządzone w stylu klasycznym, czyli tradycyjnym, są oceniane jako te najbardziej zapraszające zarówno domowników, jak i gości.

Wnętrza klasyczne nowoczesne

Styl klasyczny stanowi niejako przeciwieństwo stylu nowoczesnego, jednak obie te estetyki niejako się przenikają i idealnie się uzupełniają. Styl nowoczesny to funkcjonalność,  prostota w formie, pewna doza minimalizmu, ale także wrażenie dużej, wolnej przestrzeni. Założeniem nowoczesnej klasyki jest podniesienie nie tylko estetyki wnętrza, ale także jego funkcjonalności. Dodatkowo dzięki zastosowaniu kombinacji tych dwóch stylów można podkreślić indywidualny charakter poszczególnych pomieszczeń. 
Ważnym etapem aranżacji przestrzeni jest wybór stylu wiodącego. To wyznaczy kierunek dalszych kroków. Warto wyjść od klasycznych, jasnych i stonowanych barw we wnętrzu. To idealne tło dla mebli w stylu tradycyjnym oraz nowoczesnym. Można dodać akcenty kolorystyczne do wnętrza, aby je nieco ożywić. Co ważne, meble w pomieszczeniu powinny być w jednolitym stylu, aby uniknąć wrażenia chaosu, bo nie na tym nam zależy. Interesującym zabiegiem może być trzymanie się zasady: jeśli meble w stylu klasycznym, to dodatki mogą być nowoczesne i odwrotnie. Świetny efekt - gwarantowany. Dodatkowo da to jasne wytyczne w procesie urządzania wnętrza. 
Połączenie stylu nowoczesnego z klasycznym to bardzo dobre rozwiązanie. Dzięki temu zyskuje się dużo szersze możliwości w aranżacji i wykończeniu wnętrza.

Mieszkanie w stylu klasycznym - kuchnia, salon, łazienka

Styl klasyczny nie jest zarezerwowany jedynie dla domów i willi. Wręcz przeciwnie - bardzo dobrze sprawdza się nawet na niewielkim metrażu. Ciepłe, przytulne wnętrza, kojące barwy i eleganckie dodatki nadadzą każdemu pomieszczeniu tego czegoś, co sprawi, że nie będzie ono nijakie. 
Salon w stylu klasycznym to kanapa w centralnym jego punkcie, regały z książkami ustawione naprzeciwko siebie, sztukaterie. Dodatkowo można zaszaleć i postawić na przeszklone szafki i komody, interesujący stolik kawowy (np. drewniany). W takim salonie idealnie sprawdzą się elementy wyposażenia z drewna (mahoń, orzech, dąb) oraz mięsistych, wysokiej jakości tkanin.  Ozdobami mogą być zegary, wazony, lampy, ozdobne poduszki i dekoracyjne świeczniki. Taki elegancki klasyczny salon zaprasza domowników do spędzania w nim wspólnie czasu. 

Świetnym pomieszczeniem, aby zastosować w nim styl klasyczny, jest kuchnia. Taka kuchnia jest nie tylko piękna, ale także bardzo funkcjonalna. Zabudowa kuchenna skryje nowoczesne sprzęty. Może się w niej znaleźć także kącik jadalniany z drewnianym stołem i z kompletem dekoracyjnych krzeseł. Uchwyty oraz ozdobne elementy frontów zrobią tzw. “robotę”. Dodatkowo na podłodze mogą znaleźć się płytki inspirowane wzorami z początku XX w. lub imitujące naturalny kamień. W kuchni w stylu klasycznym świetnie sprawdzi się też wyspa kuchenna z kamiennym blatem.

Klasyka w łazience może oznaczać jedno - wnętrze idealne. Zależnie od wyboru okładzin ściennych i podłogowych, można wyczarować w tym pomieszczeniu różny klimat. Decydując się na piaskowe kafle, można otrzymać efekt rzymskiej łaźni. Marmur natomiast w połączeniu z miedzianymi lub złotymi dodatkami (np. armaturą) doda wnętrzu elegancji. Kafle mogą zostać ułożone w jodełkę lub w szachownicę. Łazienka w stylu klasycznym cechuje się także umiejętnie dobranym oświetleniem. Do takiego pomieszczenia idealnie wpasują się kinkiety oraz płaskie lampy. Taka łazienka sprzyja relaksowi.
Mieszkanie w stylu klasycznym może stanowić wyzwanie, jednak efekty warte są każdej wykonanej pracy. Ponadczasowe i przytulne klasyczne wnętrza z nutką nowoczesności przypadną do gustu wielu osobom. 

mieszkanie-w-stylu-klasycznym-salon-kuchnia-lazienka-jesion