« wróć...

Współpraca z projektantem wnętrz - jak wygląda?

Projektant wnętrz to zawód, który zyskuje coraz większe zainteresowanie zarówno wśród osób chcących go wykonywać, jak i wśród osób korzystających z jego usług. Na czym polega praca projektanta? W czym może nam pomóc? Jak wybrać idealną osobę projektanta oraz w jaki sposób przygotować się do współpracy z nim? Po odpowiedź zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Projektant wnętrz - etapy współpracy

Efektem pracy projektanta wnętrz jest nie tylko projekt pięknego mieszkania w postaci wizualizacji, ale często także efekt finalny w postaci gotowej do zamieszkania przestrzeni. Projektant nie tylko tworzy zamysł, ale bardzo często nadzoruje też jego wykonanie i mierzy się z przeciwnościami w procesie jego powstawania.

Cały proces wykonania koncepcji projektanta rozpoczyna się rozmową, podczas której wspólnie ustalacie cele, stylistykę oraz budżet. Następnie projektant przygotowuje ofertę wraz ze wstępnymi rysunkami technicznymi poszczególnych pomieszczeń. Po akceptacji oferty podpisywana jest umowa na wykonanie danej usługi w omówionym wcześniej zakresie. Zadaniem usługobiorcy jest następnie zaaprobowanie przedstawionych przez projektanta materiałów na podstawie próbek lub oględzin w sklepie. Kolejnym etapem współpracy jest wykonanie projektu przez projektanta - rysunków technicznych oraz wizualizacji pomieszczeń na podstawie wybranych przez klienta materiałów. Ostatnią częścią procesu wykańczania wnętrza przy wsparciu projektanta jest kompleksowa realizacja koncepcji zaproponowanej przez projektanta. Warto tutaj skorzystać z usług fachowej ekipy wykończeniowej, najlepiej takiej, która już z tym projektantem współpracowała, a nam podobały się efekty tej kooperacji. Wówczas zyskujemy pewność, że ekipa i projektant po prostu się rozumieją, co następnie przekłada się na dobry efekt ich pracy.

Z kim współpracuje projektant wnętrz?

projektant-wnetrz-z-kim-wspolpracuje-jesion-inwestycje-budowlane

Projektant wnętrz to osoba, która stworzy pełną aranżację wybranego wnętrza oraz będzie nadzorować kompleksowo proces jego wykańczania i dekorowania. Oznacza to, że praca projektanta polega na ścisłej współpracy nie tylko z usługodawcą, ale także z ekipą remontowo-wykończeniową, ze stolarzami, czy sklepami z artykułami wyposażenia wnętrz. Projektant współpracuje także z architektem, jeśli tego wymaga realizacja projektu. Chodzi np. o wszelkie przebudowy, czy wyburzenia elementów konstrukcyjnych takich, jak ścianki działowe, nadproża itp. Dobrze jest polegać na propozycjach projektanta wnętrz, gdyż bardzo często ma on wypracowane stałe rabaty u dostawców artykułów wyposażenia wnętrz i dodatków, a dzięki temu można sporo zaoszczędzić i w dodatku mieć nietuzinkowe i w pełni zaaranżowane wnętrze.

Kiedy skorzystać z usług projektanta wnętrz?

Kiedy korzystać z usług projektanta wnętrz?
Z usług projektanta wnętrz można skorzystać na niemal każdym etapie procesu wykańczania wnętrza. Im wcześniej się do niego zwrócimy, tym lepiej, gdyż dużo łatwiej pracuje się bez ograniczeń w postaci częściowo wykończonego wnętrza. Wówczas projektant może kompleksowo zadbać o aranżację przestrzeni mieszkania lub pojedynczych pomieszczeń. Nie oznacza to jednak, że nie można skorzystać z usług zaprojektowania wnętrza przy częściowo wykonanych pracach wykończeniowych. W takiej sytuacji projektant weźmie pod uwagę już wykonane prace i stworzy projekt w oparciu o nie. Wszystko w przypadku ograniczonego budżetu klienta i chęci dopasowania się do niego. Jeśli zaś klient zdecyduje się na całkowitą zmianę aranżacji wnętrza, nawet gdy pewne prace zostały już wykonane, to projektant również dostosuje projekt i harmonogram kolejnych prac do budżetu i oczekiwań usługodawcy. Podsumowując, do projektanta wnętrz można się zwrócić w przypadku chęci urządzenia nowego mieszkania od dewelopera, remontu pojedynczego wnętrza oraz kompleksowego remontu całego lokum. Każdorazowo projektant tak zaaranżuje aranżację i prace, by spełniały oczekiwania estetyczne i ekonomiczne zleceniodawcy.
Pierwsze spotkanie z projektantem wnętrz - bądź dobrze przygotowany

Do projektanta wnętrz powinno się przyjść przygotowanym. Dobrze już wcześniej zacząć gromadzić zdjęcia rzeczy i wnętrz, które nam się podobają, w których dobrze byśmy się czuli. Mogą to być zdjęcia z magazynów, z internetu, czy robione samodzielnie z miejsc, w których byliśmy. Pozwoli to projektantowi na wstępną ocenę, w jakim kierunku powinien on pójść jeśli chodzi o stylistykę wnętrza oraz niektóre dodatki. 

Warto też zaopatrzyć się w plany mieszkania lub obmiar pomieszczenia, o których będziemy z projektantem rozmawiać. To również pomoże we wstępnej ocenie obszerności projektu, co ma potem wpływ np. na końcową cenę usługi.

Dodatkowo bardzo ważnym aspektem jest budżet, jakim dysponujemy. Dobrze dodać do zamierzonego budżetu niewielki zapas na nieoczekiwane wydatki, ale przy współpracy z doświadczonym projektantem powinny być one na minimalnym poziomie, gdyż profesjonalista na bazie swoich dotychczasowych doświadczeń powinien potrafić szczegółowo oszacować plan prac i kosztów. 
Na pierwszym spotkaniu z wybranym projektantem wnętrz z pewnością będziecie dużo rozmawiać. Projektant będzie zadawał mnóstwo pytań, ale bynajmniej nie przez wścibstwo. Po prostu, odpowiedzi na te pytania pozwolą mu zorientować się w oczekiwaniach zleceniodawcy i celu, jaki powinien sobie założyć. 

Jak wybrać projektanta wnętrz?

Wybór projektanta wnętrz, z którym współpraca będzie się dobrze układała nie jest prostym zadaniem. Coraz większa liczba osób decyduje się wykonywać ten zawód, więc na rynku usług projektowania wnętrz i ich aranżacji jest naprawdę dużo. Na co zwrócić uwagę już na wstępie, żeby być później zadowolonym z efektów? Przede wszystkim warto postawić na osobę z doświadczeniem, która nie tylko wykonała projekty, ale także zrealizowała już wiele z nich. Może zdarzyć się, że usługa projektanta nie obejmuje realizacji projektu i zostajemy z pięknymi wizualizacjami pomieszczeń, ale bez wsparcia w zakresie ich wykonania. Dlatego portfolio prac projektanta jest szalenie istotne na etapie wyboru osoby, z którą zamierzamy współpracować przy wykańczaniu mieszkania. Dodatkowo, jeśli podobają nam się prace projektanta oraz ich realizacje, to prawdopodobieństwo, że wizja projektanta z naszymi oczekiwaniami będą zbieżne jest wysokie, co z kolei przełoży się na powalający efekt finalny aranżacji wnętrz naszego lokum.

Współpraca z projekytantem to nie tylko projekt, ale i jego realizacja
Projekt wnętrza wykonany przez projektanta wnętrz Jesion

Dodatkowo, ważnym aspektem procesu współpracy z projektantem wnętrz jest umowa i zawarte w niej zapisy. To ten dokument stanowi zobowiązanie obu stron do spełnienia pewnych wymagań. Ważne jest dotrzymanie terminów zarówno dostarczenia materiałów dla projektanta (jeśli takie są niezbędne do realizacji inwestycji), jak i terminów realizacji całego przedsięwzięcia, jakim jest wykończenie pojedynczego pomieszczenia lub całego mieszkania. 

Świetnym pomysłem jest wybór sprawdzonego projektanta wnętrz, takiego, który wesprze klienta i kompleksowo podejdzie do procesu wykańczania mieszkania. Warto także skorzystać z usług typu all-in-one, które obejmują swoim zakresem zarówno usługę zaprojektowania wnętrz mieszkania przez doświadczonego projektanta, jak i zrealizowanie tej koncepcji przez wykwalifikowaną ekipę wykończeniową do stanu pod klucz.