Gdy odbieramy klucze do swojego nowego mieszkania jest to zazwyczaj wspaniały, pełen emocji moment. Jednak euforia zaraz mija, bo dopadają nas przyziemne sprawy dotyczące wykończenia całego lokum, doboru materiałów, wyboru odpowiednich ekip fachowców oraz całościowej aranżacji. Czy warto brać aż tyle na swoje barki? Kiedy dobrze jest wspomóc się profesjonalistami? Jak wygląda współpraca z architektem, projektantem oraz wykonawcą usługi wykończenia mieszkania pod klucz?

Wykończenie mieszkań pod klucz

Modne-wnętrza-jak-osiagnac-efekt-WOW-Jesion

Nie istnieje w polskim prawodawstwie jednoznaczna definicja wykończenia lokum pod klucz. Przyjęto, że jest to taki stan mieszkania, kiedy inwestor może zaraz po zakończeniu prac zamieszkać w danym lokalu. Dla każdego inwestora stan “pod klucz” może oznaczać co innego. Dla jednych wystarczy, że na ścianach i podłogach zostaną położone okładziny typu deska, panele, glazura, czy farba w wybranym kolorze. Dla innych natomiast istotnym elementem wykończenia będą wszelkie zabudowy meblowe, wyposażenie kuchni, czy łazienki. 
Warto już na początku współpracy z firmą, która będzie się zajmować przygotowaniem mieszkania do zamieszkania, podpisać odpowiednią umowę, w której zawrzemy wszelkie szczegóły i oczekiwania. Wówczas inwestor sam określa, co oznacza dla niego kompleksowe wykończenie mieszkania pod klucz. Dodatkowo jest to jasny zakres prac, jaki zostaje zlecony specjalistom i łatwo jest go później nadzorować.

Ile trwa wykończenie mieszkania - od projektu do zamieszkania

Czas potrzebny na doprowadzenie mieszkania do stanu, kiedy właściciel będzie mógł w nim zamieszkać zależy od wielu czynników. Podstawową kwestią jest zakres prac wchodzących w zlecenie. Absolutnym minimum na wykonanie podstawowych prac jest jeden miesiąc. W tym czasie fachowa ekipa zdąży przygotować ściany i podłogi, obsadzi drzwi oraz przygotuje kuchnię pod montaż mebli. Należy jednak pamiętać, że taki czas realizacji jest możliwy jedynie przy założeniu, że wszystkie wykorzystywane materiały są łatwo dostępne, ekipa została umówiona z dużym wyprzedzeniem, a projekt nie jest skomplikowany (o ile w ogóle jest). Właśnie - projekt. Dlaczego jest on tak ważny? Dlatego, że to właśnie on pozwoli nakreślić ramy czasowe jego wykonania. Dodatkowo będzie też łatwiej określić postęp prac oraz kierunek, w jakim prace mają podążać. Jest to kluczowy etap procesu wykańczania wnętrz od stanu deweloperskiego aż do stanu pod klucz. Bez projektu trudno będzie zaplanować wszystkie prace, a tym samym wykonać ich harmonogram.
Optymalnym czasem potrzebnym na pełne wykończenie mieszkania średniej wielkości (ok. 60m2) jest czas od 10 do 12 tygodni. Tutaj też wiele zależy od właściwego przygotowania się inwestorów do zadania. Warto z dużym wyprzedzeniem zarezerwować czas ekipy remontowej oraz z lekkim wyprzedzeniem zacząć gromadzić potrzebne materiały. Wtedy mamy przynajmniej częściową pewność, że proces wykańczania wnętrz nowego mieszkania będzie szedł zgodnie z planem. 

wykonczenie-mieszkania-ile-trwa-wykonczenie-mieszkania-pod-klucz-all-in-one-jesion

Koszty wykończenia mieszkania

Temat kosztów wykończenia wnętrza nowego M jest skomplikowany, ponieważ to, ile finalnie będzie kosztował nas remont, zależy w największej mierze od wykorzystanych materiałów. Szacuje się, że ok. 1000 zł za wykończenie 1 m2 mieszkania powinno stanowić bazę. W obecnym czasie, kiedy ceny galopują w górę, ta kwota może być wyższa. Warto być na taką ewentualność przygotowanym, gdyż to wiąże się ze sprawnym posuwaniem się robót do przodu. Każda przerwa może spowodować lawinę opóźnień, a co za tym idzie termin wprowadzenia się do nowego mieszkania będzie się oddalał.

Jak urządzić mieszkanie w 2023?

To pytanie zadaje sobie każdy inwestor tuż po otrzymaniu kluczy od dewelopera. Wówczas zaczynają się rozważania, jak urządzić mieszkanie: modnie czy wygodnie, budżetowo czy przy wykorzystaniu materiałów wysokiej jakości? Ważne, aby mieszkanie pasowało do mieszkańców i współgrało z nimi, stanowiąc niejako dopełnienie ich życia. Z tego powodu na początku drogi do wykończenia wnętrza warto zastanowić się, czego oczekujemy od nowego “M”. Ma być praktycznie? A może wystrzałowo? Być może ważne są barwy albo konkretne formy wykorzystanych w mieszkaniu mebli, dodatków? Podjęte na tym etapie decyzje, będą miały odzwierciedlenie w przyszłym odbiorze wnętrza. 
Często inwestorzy zabierają się do urządzania mieszkania samodzielnie, biorąc na swoje barki ciężar koordynowania prac remontowo-wykończeniowych, dobór i zakup odpowiednich materiałów oraz pełnego wyposażenia lokum. Poświęcają wtedy ogrom swojego czasu i energii na dopasowanie każdego elementu. Bywa tak, że pasji i sił wystarcza ledwie do półmetka prac. Dlatego też coraz większą popularność na naszym rynku zyskują usługi typu “all-in-one”, czyli kompleksowe zajęcie się pracami wykończeniowymi oraz aranżacyjnymi przez profesjonalistów. Jako inwestor nie musisz się już wówczas niczym przejmować, tylko czekasz na oddanie mieszkania do użytku. To bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu można zaoszczędzić sobie wielu stresujących sytuacji oraz decyzji podejmowanych pod presją czasu. Profesjonalne firmy mają za sobą wiele zrealizowanych projektów inwestycyjnych, co przemawia za ich doświadczeniem. Dodatkowo oferują unikatowe rozwiązania oraz pełny projekt architektoniczny nowych wnętrz. Tacy usługodawcy doskonale orientują się w rynku remontowo-budowlanym, a także wykończeniowym. Skutecznie doradzą, jakie materiały najlepiej się sprawdzą oraz jaki efekt końcowy można osiągnąć.

Wykończenie mieszkania pod klucz - czy warto?

Usługa wykończenia mieszkania pod klucz ma wiele zalet. Najważniejsze z nich to oszczędność zdrowia, czasu oraz sił. Oczywiście usługa typu “all in one” także kosztuje, ale warto taki koszt ponieść dla komfortu, spokoju oraz pewności braku niedoróbek. Jaki to może być koszt? W zależności od stopnia skomplikowania prac (przenoszenie instalacji, burzenie ścian, stawianie nowych ścian) koszt takiej usługi oscyluje wokół kilkuset złotych za metr kwadratowy mieszkania. 
Co właściciel otrzymuje w ramach wykończenia pod klucz? Bardzo często opiekę wykwalifikowanego projektanta, który zaprojektuje całą przestrzeń mieszkania w zgodzie z oczekiwaniami i potrzebami jego przyszłych lokatorów. Nie bez znaczenia jest ekipa remontowo-wykończeniowa. W przypadku zlecenia realizacji projektu wykończenia mieszkania pod klucz, inwestor otrzymuje profesjonalne usługi fachowców w tym zakresie bez zbędnego oczekiwania na wolne moce przerobowe jednej lub wielu ekip. Dodatkowo w ramach projektu wnętrza, inwestor może otrzymać ofertę od wykonawcy zabudów np. kuchennej, czy szaf. Tutaj czas również odgrywa kluczową rolę, gdyż na realizację zlecenia wykonania mebli na wymiar czeka się nawet do 10 tygodni. Zaprzyjaźnione z deweloperem lub wykonawcą firmy świadczące usługi wykończenia mieszkania pod klucz firmy oferują zarówno dobre terminy, jak i konkurencyjne ceny. 

Standard wykończenia mieszkania pod klucz oferowany przez profesjonalne firmy różni się w zależności od budżetu przeznaczonego na ten cel przez właściciela lokum. Jakość wykorzystanych materiałów jest często adekwatna do ich ceny. Warto zatem na wstępie współpracy jasno określić, jakie są oczekiwania względem ostatecznego wyglądu mieszkania (umowa). Co więcej, przy wymagającym projekcie, dobrze jest polegać na profesjonalnych firmach specjalizujących się w wykonywaniu projektów typu “all in one”. Profesjonalni architekci pomogą w doborze idealnych barw, faktur, mebli oraz niebanalnych rozwiązań i materiałów wykończeniowych, które nadal będą mieścić się w zakładanym przez inwestora budżecie. Dzięki temu po oddaniu mieszkania do użytku, jego lokatorzy będą czuli się w nim komfortowo. Zlecenie wykończenia mieszkania pod klucz profesjonalistom to bardzo dobry wybór. Zdecydowanie warto powierzyć to, często karkołomne, zadanie fachowcom, żeby można było myśleć jedynie o tym, jak wspaniale będzie się mieszkało w nowym mieszkaniu spełniającym wszystkie potrzeby jego mieszkańców.