« wróć...

Wylewka na ogrzewanie podłogowe

Dobrze jest podjąć decyzję o typie wylewki na podłogówce jeszcze przed rozpoczęciem robót. Na rynku budowlanym jest oferowanych wiele typów posadzek betonowych. Czym zatem kierować się przy wyborze najlepszego rozwiązania? Jakie kryteria wziąć pod uwagę? Największą popularnością cieszą się 2 rozwiązania: wylewka anhydrytowa oraz miksokret. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Wylewka anhydrytowa

Wylewka anhydrytowa jest gotową homogeniczną mieszanką półpłynnej konsystencji o właściwościach samopoziomujących. Bezwładność cieplna to jeden z kryteriów, które jako pierwsze należy wziąć pod uwagę, wybierając rodzaj wylewki. Bezwładność cieplna posadzek z anhydrytu jest mniejsza niż innych. A to z tego względu,że są mniej porowate. Tym samym znacznie szybciej nagrzewają się i szybciej stygną. W przypadku ogrzewania podłogowego to istotna zaleta, bo powoduje, że łatwiej sterować temperaturą w pomieszczeniach. Z tego punktu widzenia to właśnie anhydryt będzie bardziej odpowiedni na podłogę z ogrzewaniem wodnym lub elektrycznym.
Posadzka anhydrytowa ma twardość określaną na B20, co oznacza, że jest znacznie twardsza od pozostałych posadzek, a to pozwala na wylewanie cieńszej warstwy materiału (w przypadku zalewania przewodów cieplnych grubość warstwy można ograniczyć do 30 – 40 mm). A to daje realne oszczędności. Daje ponadto możliwość wykorzystania pozostałej przestrzeni na ułożenie grubszej izolacji cieplnej. Wylewki anhydrytowe to homogeniczne wylewki samopoziomujące. Ich płynna konsystencja zapewnia równe rozlanie i wypoziomowanie powierzchni niewielkim nakładem prac. Wylewka anhydrytowa, dzięki swojej półpłynnej konsystencji, sama równomiernie rozlewa się po powierzchni, tworząc gładką, niczym lustro, powierzchnię. Nie ma potrzeby dodatkowego jej wygładzania i wyrównywania, co oznacza mniej prac i krótszy czas potrzebny na jej wykonanie w porównaniu z pozostałymi rozwiązaniami.

wylewka-anhydrytowa-jesion

Miksokret

Miksokret to w istocie urządzenie, które niejako zastępuje tradycyjną betoniarkę. Jest samodzielnym agregatem, który przygotowuje cementowo-piaskową mieszankę i za pomocą węża podaje ją bezpośrednio w konkretne miejsce, co niewątpliwie bardzo przyspiesza pracę. Jastrych z miksokreta charakteryzuje się dużą bezwładnością cieplną, tzn. że długo nagrzewa się i dłużej oddaje ciepło do otoczenia. Dzięki temu pomieszczenie z podłogówką można nagrzać raz, a właściwa temperatura dłużej będzie się w nim utrzymywała. Twardość wylewki z miksokreta natomiast kształtuje się na poziomie B7 i należy podkreślić, że jedynie w przypadku, gdy zostanie położona zgodnie ze sztuką. Spoiwem w jastrychach z miksokreta jest cement, który podczas wysychania kurczy się, dlatego trzeba stosować częste dylatacje. W przypadku anhydrytu dylatacje stosuje się dopiero przy powierzchniach powyżej 800 m², ponieważ spoiwo jest mało kurczliwe, a więc znacznie mniej podatne na spękania i kruszenie. To ważna właściwość, bo przy ogrzewaniu podłogowym materiał jest narażony na częste zmiany temperatury, powodujące zmiany w objętości materiału. Weźmy pod lupę poziomowanie i wygładzanie wylewki. Te z miksokreta trzeba zacierać ręcznie, a następnie mechanicznie. Dodatkowo w celu idealnego poziomowania powinno się korzystać z niwelatorów i dalmierzy. Z tej przyczyny uzyskanie idealnie równej podłogi bez „gór i dolin”, szczególnie na instalacji grzewczej, jest znacznie trudniejsze i dlatego to anhydryt jest rozwiązaniem częściej polecanym na ogrzewanie podłogowe.

Jaka wylewka na podłogówkę?

28 dni – tyle czasu potrzeba, aby wylewka z miksokreta osiągnęła całkowitą wytrzymałość mechaniczną. Oznacza to, że dopiero po tym czasie można przystąpić do prac wykończeniowych. Ale uwaga! Pod warunkiem, że kontrolowano proces wysychania wylewki, czyli przykryto ją folią, która zapobiega zbyt szybkiemu utwardzeniu się wierzchniej warstwy. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ bardzo utrudnia lub wręcz uniemożliwia odparowanie pozostającej głębiej wody. W efekcie na powierzchni tworzy się niezwykle twarda i jednocześnie krucha skorupka, a pod spodem nawet po 5 miesiącach nadal pozostaje niestabilny beton. Podobnych problemów nie ma przy wylewkach anhydrytowych. Mieszanka wysycha w ciągu 3 – 4 dni, a po 7 można już włączyć ogrzewanie podłogowe. Czas w tzw. “budowlance” odgrywa kluczową rolę. Tam gdzie tylko można go zaoszczędzić, robi się to. W przypadku wylewki należy mieć na uwadze to, w jakim czasie po jej wylaniu na podłogówkę można przystępować do dalszych robót. Im jest on krótszy, tym lepiej. Prace mogą wtedy postępować szybciej, nie ma zbednych przestojów i oczekiwania, a cały proces wykańczania domu lub mieszkania przebiega sprawnie.

posadzka-na-ogrzewanie-podlogowe-co-wybrac-jesion
Idealna wylewka na ogrzewanie podłogowe

Biorąc pod uwagę wiele aspektów, jakim poddaje się wylewki podłogowe można bez trudu określić, która z nich będzie najlepsza. Wylewka anhydrytowa to nie modne wykończenie posadzki. To inwestycja w przyszłą dobrą eksploatację podłogi i ogrzewania podłogowego. Podejmując decyzję o rodzaju wylewki należy wziąć pod uwagę nie tylko aspekt kosztów, ale także czasu, w jakim ta wylewka może powstać i po jakim nadaje się do wykonania przy niej dalszych prac. Dodatkowo dobrze jest nie przeszkadzać przenikaniu ciepła z rurek ogrzewania podłogowego do pomieszczenia, a je wspierać. Wylewka anhydrytowa ma najlepsze właściwości cieplne, ułatwia proces sterowania temperaturą w pomieszczeniu. Proces jej nakładania jest dość łatwy, a fakt, że masa ma zdolność samopoziomowania dodatkowo usprawnia prace. Czyżby zatem wylewka anhydrytowa była wylewką idealną? My polecamy to rozwiązanie od dłuższego czasu.

Posadzka na ogrzewanie podłogowe - co wybrać?

Co zatem wybrać? Już wspominaliśmy o tym, że polecamy wylewkę anhydrytową. Podsumujmy zatem jej zalety i dobre właściwości. Anhydryt oprócz tego, że ma dobre właściwości cieplne, charakteryzuje się także wysoką twardością i odpornością na pękanie i kruszenie, co ma ogromny wpływ na późniejsze użytkowanie. Oznacza po prostu mniejsza ilość usterek i ich napraw. Absolutnie nie bez znaczenia jest jej zdolność samopoziomowania oraz dość krótki czas, jaki jest potrzebny do jej całkowitego wyschnięcia. Usprawnia to wykonywanie dalszych prac wykończeniowych i skraca czas potrzebny na wykończenie lokum. Już sam proces nakładania tej wylewki jest dużo mniej skomplikowany niż wylewanie miksokreta. 
To wszystko sprawia, że wylewki anhydrytowe, w porównaniu z miksokretem, zdecydowanie lepiej sprawdzają się w duecie z ogrzewaniem podłogowym. Wprawdzie ich koszt jest nieco wyższy, ale – ponieważ są mniej wymagające w nakładaniu i nie wymagają poprawek oraz kłopotliwych napraw – amortyzuje się.