« wróć...

Stan deweloperski - co to jest, jak powinien wyglądać?

Kiedy mieszkanie jest gotowe do odbioru, zazwyczaj znajduje się ono w stanie deweloperskim. Co oznacza ten termin? Jak sprawdzić, czy stan mieszkania odpowiada zapisom w umowie z deweloperem? Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania oraz czym się różni stan deweloperski od surowego, czy pod klucz? Zapraszamy do lektury.

Stan deweloperski oznacza pewien standard nieruchomości, który jest oferowany przez konkretnego dewelopera. Należy mieć na uwadze fakt, że stan deweloperski pomiędzy różnymi deweloperami może się różnić. To, co włącza się w definicję stanu deweloperskiego, czyli zakres ukończonych robót, czasem nawet pewna część wykończenia mieszkania, zapisane jest w umowie pomiędzy nabywcą lokum a deweloperem. Dobrą praktyką jest jak najbardziej szczegółowe określenie stanu mieszkania, w jakim będzie ono oddane do użytku przez inwestora. Wszystko po to, aby uniknąć niespodzianek, niedopowiedzeń i zawodu. 

Stan deweloperski mieszkania - co to znaczy?

Stan deweloperski zazwyczaj oznacza, że ukończone zostały wszelkie prace budowlane, a mieszkanie jest gotowe na wkroczenie ekip zajmujących się wykończeniem mieszkania. Najczęściej zakłada się, że mieszkanie w stanie deweloperskim ma już zakończone prace związane z rozprowadzeniem instalacji (elektrycznej, wodnej, kanalizacyjnej, wentylacyjnej), wykonana jest wylewka betonowa na podłodze, a ściany posiadają tynki. Dodatkowo grzejniki z reguły są także zamontowane i podłączone. W zakres wykończenia mieszkania jako stan deweloperski często wchodzą także parapety zewnętrzne i wewnętrzne oraz drzwi zewnętrzne. Balkon lub taras mają balustrady dopasowane stylem do estetyki całego osiedla. Czasami na balkonach, czy tarasach wykonana jest okładzina, np. z desek kompozytowych. Części wspólne bloku z mieszkaniami w stanie deweloperskim są wykończone. Cały blok jest ocieplony i otynkowany. Klatki schodowe są ukończone i posiadają balustrady oraz okładzinę podłogową. Windy natomiast są oddane do użytku i zabezpieczone przez kilka miesięcy po to, aby podczas prac wykończeniowych w mieszkaniach ich nie uszkodzić.

Co zawiera mieszkanie w stanie deweloperskim?

Jak już wspominaliśmy, dokładny zakres prac, jakie powinny zostać ukończone do momentu oddania mieszkania w stanie deweloperskim do użytku, powinien zostać spisany w umowie z deweloperem. Warto to wiedzieć i poświęcić chwilę czasu na przyjrzenie się skali robót, jakie proponuje wziąć na siebie deweloper. Czasem oprócz podstawowych prac, takich jak rozprowadzenie instalacji, wykonanie tynków na ścianach oraz wylewek na pdłogach, wstawieniu drzwi zewnętrznych oraz parapetów przy oknach i balustrad na balkonach, deweloper zaoferuje więcej wykonanych prac. Jakie mogą to być prace? Na przykład wykonanie podłóg w określonym standardzie, czy zamontowanie armatury i elementów białego montażu (wanna, brodzik, umywalka, sedes). Taki stan nazywany jest stanem deweloperskim podwyższonym. Warto na wstępie przed zakupem mieszkania zadać pytanie deweloperowi, jakie rodzaje wykończeń mieszkań oferuje. Bardzo często deweloper posiada w ofercie nie tylko podstawowe wykończenie mieszkania do stanu deweloperskiego, ale także wykończenie pod klucz w różnych pakietach i standardach. Deweloperzy współpracujący z naszą firmą oferują wszechstronne usługi wykończenia mieszkań pod klucz typu ‘all-in-one’, które obejmują nie tylko koordynację prac ekip wykończeniowych, ale także wsparcie architekta oraz usługi stolarskie związane z zabudową meblową. Może to być wygodnym rozwiązaniem z powodu oszczędności czasu na poszukiwanie ekip i koordynowanie wykonywanych przez nie prac. 

stan-deweloperski-mieszkanie-do-odbioru-co-zawiera-jesion

Czym się różni stan surowy zamknięty od stanu deweloperskiego?

Kupujący może mieć niemały mętlik w głowie spowodowany wielością definicji budowlanych oraz tym, jak różny zakres obejmują. Podczas budowy słyszy się o stanie surowym zamkniętym. Co ten termin oznacza? Stan surowy zamknięty charakteryzuje się tym, że budynek ma wstawione okna, drzwi zewnętrzne, jest zadaszony oraz postawione zostały już ścianki działowe. Termin stan surowy zamknięty odnosi się do domów. 
Domy w stanie deweloperskim, tak jak mieszkania, są już przygotowane do rozpoczęcia prac wykończeniowych. Zazwyczaj zakres prac do stanu deweloperskiego domu obejmuje: wykonanie wylewek, tynków, przygotowanie ścian i sufitów do malowania, tj. gruntowanie tych powierzchni, rozprowadzenie instalacji. Czasami deweloper bierze na siebie także wykonanie prac związanych z montażem parapetów wewnętrznych oraz niektórych urządzeń sanitarnych. 

Czym się różni stan deweloperski od stanu pod klucz?
stan-deweloperski-mieszkania-co-obejmuje-jesion

Stan deweloperski a stan nieruchomości pod klucz to dwa odrębne pojęcia i widać ogromną różnicę między nimi. Stan pod klucz oznacza jedno - właściciel może wejść do lokum i je od razu zamieszkać. Do mieszkania w stanie deweloperskim można wejść, ale mieszkać się tam nie da. Niezbędne jest uprzednie wykonanie niezbędnych prac wykończeniowych oraz umeblowanie mieszkania oraz wyposażenie go w urządzenia sanitarne oraz kuchnię. 
Warto jest jednak rozważyć podpisanie umowy z deweloperem na odbiór mieszkania wykończonego pod klucz. Zyskuje się wówczas czas potrzebny na oczekiwanie na ekipę fachowców, czy na zakup materiałów. Wszystkim tym zajmie się profesjonalna firma świadcząca usługi dla danego dewelopera, taka jak Jesion. Bardzo często zdarza się, że inwestorzy samodzielnie znajdują usługodawcę wykończenia mieszkania pod klucz, a mieszkanie od dewelopera odbierają w stanie deweloperskim. Wtedy mają całkowity wpływ na zakres prac zleconych takiej firmie. 

Stan deweloperski - ile kosztuje, na co zwrócić uwagę?

Mieszkanie w stanie deweloperskim jest dość…surowe. Z tego powodu, aby w nim zamieszkać, należy wykonać jeszcze szereg prac wykończeniowych. Tutaj już wszystko zależy od właściciela, jego upodobań, potrzeb oraz budżetu. Średnio koszt wykończenia mieszkania od stanu deweloperskiego do stanu pod klucz opiewa na kwotę 1500 - 2000 zł/m2. Oczywiście nie bez znaczenia jest to, w jakim stanie odebrane jest lokum od dewelopera, tj. czy podczas przekazywania lokalu wykryto jakiekolwiek usterki, czy niedoróbki. Warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów i skontrolować jakość wykonania prac w mieszkaniu do stanu deweloperskiego.
Na co należy zwrócić uwagę podczas przekazywania lokalu od dewelopera? Jest kilka szczegółów, które mogą zaważyć na późniejszym komforcie użytkowania mieszkania. Rozpoczynając weryfikację mieszkania w stanie deweloperskim warto sprawdzić wszystkie piony i poziomy i zweryfikować, czy odchyłki mieszczą się w zakresie norm budowlanych. Na pewno należy przyjrzeć się tynkom, jakości ich wykonania, spojrzeć, czy nie są spękane, czy nie mają znacznych ubytków. Podobnie z wylewkami na podłodze. Jest to baza pod okładzinę podłogową i dobrze, jeśli jest solidnie wykonana. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na obsadzenie stolarki okiennej i drzwiowej, sprawdzić, czy okna i drzwi się dobrze domykają, czy nie widać żadnych szpar oraz bardzo ważna, i niestety czesto powtarzajaca się kwestia, należy sprawdzić, czy na szybach nie ma zarysowań. Wchodząc na odbiór mieszkania w stanie deweloperskim dobrze jest sprawdzić, czy działają wszystkie gniazdka elektryczne, czy są właściwie podłączone do instalacji. Tak samo z grzejnikami (o ile leżały w zakresie prac po stronie dewelopera) - należy zweryfikować ich stan i, o ile jest taka możliwość, sprawdzić, czy instalacja jest szczelna.
Skontrolowanie jakości wykonania tych elementów jest niezbędne, aby mieć pewność, że deweloper wywiązał się ze swoich obowiązków. Takie mieszkanie w stanie deweloperskim jest wówczas gotowe na kolejny etap, czyli prace wykończeniowe.